A A+ A++

Rozpoczynają się konsultacje społeczne mające dać odpowiedź na pytanie, czy mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego chcą budowy w mieście instalacji do spalania odpadów. We wtorek odbyła się konferencja prasowa z udziałem ekspertów, podczas której przedstawiono wstępne założenia koncepcyjne.

“Zanim zbudujemy, chcemy zapytać mieszkańców, czy tego chcą” – takie hasło przyświecało konferencji prasowej w Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim. Władze spółki mają pomysł, aby w mieście powstała elektrociepłownia spalająca odpady. Na razie opracowano koncepcję, a w marcu ma odbyć się szereg spotkań z mieszkańcami oraz ekspertami, aby poznać różne zdania i opinie, a także podjąć decyzję, czy wybudować taką instalację na terenie miasta.

Miałaby ona zasięg lokalny, a nie jak w przypadku RZZO – regionalny. Spośród pięciu lokalizacji wybrano tę przy ul. Wrocławskiej na terenie dawnej elektrociepłowni ZNTK i obecnej strefy przemysłowej. Pozostałe miejsca, które były brane pod uwagę to m.in. teren RZZO, sąsiedztwo Ostrowskiego Parku Przemysłowego, a także stacja elektroenergetyczna przy ul. Wylotowej. Najbliższe zabudowania mieszkalne w stosunku do wybranej lokalizacji są oddalone o ok. 330 metrów, a właścicielem działki jest miasto.

Przepustowość proponowanej instalacji to 22 tysiące ton rocznie. Jak wynika z wyliczeń ekspertów zaangażowanych w ten projekt, to czterokrotnie mniej niż w Koninie oraz dziesięciokrotnie mniej niż w Poznaniu. Miałaby ona spalać również inny rodzaj odpadów. Mowa o frakcji oczyszczonej z metali oraz odpadów niebezpiecznych, a także elementów niepalnych. W związku z tym wartość energetyczna opału byłaby większa.

Ten rodzaj paliwa – zdaniem autorów koncepcji – jest mniej emisyjny niż paliwa kopalne. Dodatkowo dzięki spalaniu odpadów i wytworzonej dzięki temu energii włączonej następnie do miejskiego systemu grzewczego, kolejni mieszkańcy mogliby zrezygnować z korzystania z pieców węglowych. To wpłynęłoby na zwiększoną dekarbonizację, a co za tym idzie także na zanieczyszczenie powietrza. Następną korzyścią płynącą dla mieszkańców miałoby być utrzymanie w ryzach kosztów gospodarowania odpadami.

Inwestorem budowy elektrociepłowni w Ostrowie Wielkopolskim – o ile mieszkańcy wyrażą zgodę na jej utworzenie – będzie Centrum Rozwoju Komunalnego jako spółka nadrzędna wobec pozostałych wchodzących w skład grupy kapitałowej. Dlaczego ono, a nie na przykład Ostrowski Zakład Ciepłowniczy? W procesie wyboru zaważyła m.in. podobna koncepcja wdrożona w Krakowie. Tam spółka holdingowa również jest inwestorem. Dodatkowo przeanalizowano, że pracownicy CRK będą w stanie pogodzić dotychczasowe obowiązki z nowymi dotyczącymi przygotowania dokumentacji potrzebnej do zrealizowania budowy spalarni. – Jeśli mieszkańcy będą chcieli budowy elektrociepłowni, rozpoczniemy kilkunastomiesięczny proces przygotowania dokumentacji, będziemy starali się też o pozyskanie dofinansowania. Jeżeli wszystko przebiegłoby zgodnie z planem, to za 4 lub 5 lat będzie można powiedzieć, że zmierzamy ku końcowi procesu inwestycyjnego – podkreślił Bartosz Ziółkowski, prezes CRK.

Koszt budowy spalarni odpadów miałby wynieść ok. 100 mln zł.

Eksperci podkreślili, że podobne instalacje od dziesięcioleci są wykorzystywane w zachodniej części Europy. W Holandii i Danii spalanych jest ponad 70 proc. odpadów. W Polsce istnieje raptem kilka tego typu instalacji.

Czy elektrociepłownia służąca do spalania odpadów byłaby bezpieczna dla środowiska?  Zawsze jest obawa mieszkańców, że może być to zagrożenie. Nie zawsze jesteśmy w stanie ze specjalistycznym przekazem do nich trafić. Dlatego warto spojrzeć, jaki jest odbiór społeczny tych instalacji w miejscach, w których istnieją. A w tym przypadku instalacje są dla mieszkańców neutralne – powiedział dr inż. Krzysztof Haziak, autor założeń koncepcyjnych ostrowskiej instalacji.

Konferencja prasowa była pierwszym punktem harmonogramu konsultacji zaplanowanych na najbliższe tygodnie. W sprawie ewentualnej budowy mają mieć możliwość wypowiedzenia się także mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego.

Harmonogram konsultacji w sprawie budowy elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę

  • 16 lutego (wtorek), godz. 12.00 – briefing z mediami inaugurujący konsultacje z udziałem ekspertów (forma hybrydowa z wideokonferencją),
  • 3 marca (środa), godz. 12.00 – spotkanie informacyjne z przedstawicielami Zarządów i Rad Osiedla „Powstańców Wielkopolskich” oraz „Kamienice Stare” z udziałem ekspertów,
  • 3 marca (środa), godz. 14.00 – spotkanie informacyjne z przedstawicielami Klubów Radnych w Radzie Miejskiej z udziałem ekspertów,
  • 10 marca (środa), godz. 16.00 – spotkanie dla mieszkańców z udziałem ekspertów (wideokonferencja),
  • 17 marca (środa), godz. 12.00 – panel naukowo-ekspercki, podsumowujący z udziałem ekspertów i przedstawicieli naukowych (wideokonferencja).
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAwaria prądu w „Komunikacji” usunięta!
Następny artykułZnaleźli zwłoki starszego mężczyzny w domku działkowym na Piaskach (ZDJĘCIA)