Czy w kamperze można spać podczas jazdy? To pytanie, które często pojawia się z ust osób, zaczynających dopiero przygodę z kamperingiem. A więc?
Czy w kamperze można spać podczas jazdy? A do czego służy kamper?
Kamper to taki dom lub hotel na kółkach. A skoro jest wyposażony w kuchnię, łazienkę czy łóżko, to czemu pasażerowie mieliby z nich nie korzystać w czasie jazdy? I takie pytanie w gruncie rzeczy może wydawać się względnie oczywiste. Aby jednak uzyskać na nie prawidłową odpowiedź, należy się zastanowić nad samą istotą pojazdu. I ta kwestia jest niezwykle kluczowa.
Czy w kamperze można spać podczas jazdy? No właśnie… nie!
Kamper posiada pełną infrastrukturę. Ma łóżko, kuchnię, łazienkę i stół. Tyle że to infrastruktura, z której korzysta się na postoju. W sytuacji, w której kierowca przekręci kluczyk w stacyjce i ruszy, kamper staje się użytkownikiem ruchu drogowego. Staje się po prostu pojazdem samochodowym. A w samochodzie na pasażerów nakłada się dwa wymogi. Po pierwsze muszą zająć miejsce siedzące przeznaczone dla nich. Po drugie muszą zapiąć pasy bezpieczeństwa. Odpowiedź na pytanie czy w kamperze można spać podczas jazdy, może być zatem jedna. Niestety nie.
Czemu w kamperze nie można spać podczas jazdy?
Fakt, że w kamperze nie można spać w łóżku w czasie jazdy, wcale nie wynika ze skostnienia czy krótkowzroczności przepisów. To raczej kwestia bezpieczeństwa. Pasażer, który leży w łóżku, nie może zostać zapięty pasami. To oznacza, że w razie ewentualnego zdarzenia drogowego jego ciało wystrzelone z prędkością kuli armatniej zacznie uderzać we wszystkie napotkane przeszkody. To grozi poważnymi urazami nie tylko jemu, ale i pozostałym osobom podróżującym. Warto o tym pamiętać.
Tak samo niebezpieczne jest korzystanie z toalety w czasie jazdy czy gotowanie!
Mandat za pasażerów jadących kamperem
Co więcej, warto pamiętać o tym, że kamperem może podróżować tylko tyle osób, ile jest miejsc siedzących wyposażonych w pasy bezpieczeństwa. To ilość pasażerów, która została wpisana do dowodu rejestracyjnego. Kierowca, który nie dostosuje się do tych wymogów, powinien liczyć się z dotkliwą karą.
- Każdy pasażer jadący bez pasów oznacza 100 zł i 4 punkty karne.
- Każdy pasażer powyżej limitu określonego w dowodzie rejestracyjnym to 300 zł i 1 punkt karny.
- Trzech pasażerów powyżej limitu określonego w dowodzie rejestracyjnym to też odebranie kierowcy prawa jazdy na 3 miesiące.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS