A A+ A++

Pracownik, który w czasie zwolnienia lekarskiego osiąga zarobki ze zlecenia, traci prawo do zasiłku chorobowego. Nie ma znaczenia, że w tej pracy ktoś go zastąpił.

– ZUS zobowiązał mnie do zwrotu rzekomo nienależnie pobranego zasiłku chorobowego. Chodzi o to, że na zwolnieniu lekarskim (pracuję na etacie) podpisałam umowę zlecenia, aby dorobić, ale wyręczał mnie mąż. Czy jest podstawa do kwestionowania decyzji ZUS? – pyta czytelniczka.

Nie ma podstaw, aby kwestionować tę decyzję ZUS. Z punktu widzenia przepisów ubezpieczeniowych ważna jest już sama gotowość do wykonywania umowy (w tym przypadku umowy zlecenia), którą czytelniczka zawarła w okresie przysługiwania jej zasiłku chorobowego z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Nie ma znaczenia, że pracownicę wyręczał mąż. Ostateczną korzyść z umowy zlecenia uzyskała bowiem strona tej umowy, czyli pracownica pozostająca na zwolnieniu lekarskim.

Zakaz zarobkowania

Oceny tej problematyki należy dokonać w kontekście regulacji prawnych ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn….

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJest raport po katastrofie śmigłowca, w której zginął Karol Kania
Następny artykuł“Odpal działkę na piszczałkę”. Młody organista na ratunek imponującemu instrumentowi z katedry