A A+ A++

Regułą jest, że zgromadzone w PPK oszczędności będzie można wypłacić po ukończeniu 60. roku życia. Ustawa o PPK przewiduje jednak kilka możliwości wcześniejszej wypłaty. Jedną z nich jest uregulowana w art. 98 ustawy możliwość wypłaty przez uczestnika, który nie ukończył 45 lat, do 100 proc. środków zgromadzonych na rachunku, które to środki mają posłużyć na pokrycie wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu na budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego, mieszkania lub na nabycie gruntowej.

Wskazana instytucja jest atrakcyjnym dla uczestnika sposobem pozyskania środków na wkład własny, ponieważ wypłacona kwota nie będzie oprocentowana, niektórzy mogą chcieć ją porównać do nieodpłatnej pożyczki (chociaż mówimy docelowo o prywatnych środkach uczestnika PPK).

Warto podkreślić, iż wypłata dokonywana jest na podstawie zawieranej bezpośrednio pomiędzy uczestnikiem a instytucją finansową zarządzającą PPK. Ustawa wskazuje elementy obligatoryjne niniejszej umowy, pośród których możemy wymienić: oznaczenie inwestycji, która ma zostać sfinansowana, zasady i terminy dokonania wypłaty oraz zasady i termin zwrotu wypłaconych środków, który nie może być krótszy niż 5 i dłuższy niż 15 lat.

Pomimo zwolnienia z , którym zasadniczo objęte są wypłaty z PPK, w przypadku braku zwrotu środków w określonym w umowie z instytucją finansową terminie, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 11a ustawy o PIT po stronie uczestnika może powstać dochód do opodatkowania. Wskazany dochód zakwalifikowany został przez ustawodawcę do kategorii zysków kapitałowych, podlega więc opodatkowaniu stawką 19 proc. zryczałtowanego .

Dochód uczestnika w tym przypadku będzie liczony od kwoty niezwróconych w terminie środków. W przypadku dokonania częściowego zwrotu, opodatkowaniu podlegał będzie wyłącznie dochód uzyskany w związku z niezwróconymi środkami.

Dochód powstanie, gdy środki wypracowały wcześniej zysk na inwestycji. W celu wylicz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek na obwodnicy Prudnika. Dwie osoby poszkodowane
Następny artykułZDEMASKOWANIE NAJPOPULARNIEJSZYCH SZTUCZEK NA ŚWIECIE