Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to nie tylko nowy etap życia dziecka, ale także jego opiekunów. W życiu rodziny pojawiają się bowiem nowe obowiązki oraz decyzje, z którymi należy sobie radzić na bieżąco. Jednym z wyzwań, przed którym staną rodzice, jest inwestycja w ubezpieczenie przedszkolaka. Niestety nie wszyscy dorośli mają wystarczającą wiedzę na jego temat.
Ubezpieczenie przedszkolaka nie jest obowiązkowe
Z prawnego punktu widzenia ubezpieczenie przedszkolaka, które chroni przed skutkami i następstwami nieszczęśliwych wypadków, nie jest obowiązkowe. Rodzice mogą je wykupić, ale nie muszą. W żadnym oficjalnie obowiązującym dokumencie nie ma bowiem zapisu o konieczności jego posiadania. Polisa nnw dziecka jest całkowicie dobrowolna a jej kupienie zależne od woli rodziców.
Brak obowiązku nie oznacza jednak, że z ubezpieczenia należy zrezygnować. Wręcz przeciwnie, jego posiadanie powinniśmy traktować jako oczywistość, zwłaszcza że koszt polisy wynosi tylko kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych rocznie. Korzyści z tak niewielkiego wydatku mogą być natomiast dużo większe a często też zbawienne dla bezpieczeństwa budżetu gospodarstwa domowego.
Przed czym chronią ubezpieczenia przedszkolne
Ubezpieczenie przedszkolaka chroni przed skutkami nieszczęśliwych wypadków a dokładnie przed ich finansową stroną. Za każde niekorzystne zdarzenie, które przytrafi się dziecku, jego rodzice dostaną odpowiedniej wysokości odszkodowanie, które zrekompensuje powstały uszczerbek na zdrowiu lub pokryje kosztowne leczenie kilkulatka. Ale ubezpieczenie nie chroni tylko i wyłącznie finansów rodziny.
Posiadanie nnw dziecka daje dostęp do fachowej opieki medycznej oraz szereg usług dodatkowych, będących wsparciem tuż po zaistnieniu wypadku lub w czasie rekonwalescencji dziecka. Dzięki temu rodzice nie muszą samodzielnie szukać pomocy lekarskiej lub martwić się o zakup środków, służących dziecku w powrocie do zdrowia. Pomoc w tym zakresie gwarantuje bowiem polisa.
Gdzie kupić ubezpieczenie przedszkolaka
Co roku dyrekcja przedszkoli oferuje rodzicom ubezpieczenia przedszkolne w postaci polisy grupowej. Cechuje się ona niską ceną składki ubezpieczeniowej oraz ściąga z rodziców konieczność samodzielnego poszukiwania polisy – o ile oczywiście chcą taką wykupić. Niestety, wybierając taką formę ubezpieczenia dziecka to nie rodzic jest stroną zawieranej umowy, ale dyrekcja placówki.
Jeśli rodzicowi nie jest to na rękę, może poszukać polisy we własnym zakresie. Indywidualne ubezpieczenie nww dla dziecka może być korzystniejsze, bowiem będzie dopasowane do personalnych potrzeb dziecka i jego rodziców. Dodatkowo to rodzice zdecydują o cechach polisy i zakresie ochrony, nie musząc zgadzać się na warunki, których nie znają lub które im nie odpowiadają.
Obowiązkowe punkty w nieobowiązkowej polisie
Jeśli rodzice zdecydują się na wykupienie polisy, powinni obowiązkowo zwrócić uwagę na kilka punktów w zawieranej umowie: wysokość sumy gwarancyjnej, limity oraz wyłączenia, zakres ochrony oraz zasięg działania polisy. To główne kryteria poprzez które ocenia się czy ubezpieczenie przedszkolaka jest dobre a jego zakup ma sens. Wszak nie wolno wybierać pierwszej lepszej oferty.
Pamiętajmy, że im wyższa wartość sumy gwarancyjnej, tym wyższe odszkodowanie dostanie rodzic. Sama polisa powinna oczywiście działać nie tylko w placówce, ale i poza nią, nieprzerwanie każdego dnia i o każdej porze. Sam zakres ochrony powinien być natomiast wybrany pod kątem żywiołowości dziecka lub jego zainteresowań. Dzięki temu ubezpieczenie zapewni rodzinie pełny komfort i spokój.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS