Czy światła przeciwmgielne tylne są obowiązkowe? Przyjrzyjmy się przepisom wskazującym obowiązkowe wyposażenie pojazdów.
Czy światła przeciwmgielne tylne są obowiązkowe?
Aby pojazdów mógł zostać dopuszczony do ruchu, powinien być wyposażony w niezbędne oświetlenie. A jednym z elementów tej listy są światła przeciwmgłowe. Rozróżniamy jednak dwa ich typy. O ile przednie są elementem wyposażenia dobrowolnym, o tyle tylne są obowiązkiem (musi być co najmniej jedno i gdy jest jedno, powinno znajdować się po lewej stronie auta). Pojazd, w którym ich nie będzie, nie może oficjalnie trafić na drogi. A nawet jeżeli trafi, zostanie wycofany z ruchu przez policjantów lub diagnostę w czasie okresowego badania technicznego.
Co dają światła przeciwmgielne tylne?
Światła przeciwmgłowe tylne świecą światłem rozproszonym, które charakteryzuje się krótką wiązką. Dzięki temu świetnie radzą sobie ze wskazywaniem pozycji pojazdu na drodze – inni kierowcy z większej odległości mogą stwierdzić obecność pojazdu. Światło rozproszone daje im jednak jeszcze jedną zaletę. Nie tworzą ściany światła przed autem ograniczającej widoczność jak np. światła drogowe, a rzeczywiście oświetlają (mowa o światłach przeciwmgłowych przednich).
Mandat za światła przeciwmgielne tylne
Świateł przeciwmgłowych tylnych można używać tylko w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, gdy widoczność jest mniejsza niż 50 metrów. Odległość jest ekstremalnie ważna, bo reflektory te są niezwykle mocne. W innych warunkach mogą po prostu oślepiać innych użytkowników drogi. Naruszenie warunków używania świateł przeciwmgłowych tylnych oznacza manat. Ten wynosi 100 zł. Kara jest też uzupełniona 2 punktami karnymi.
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Praktyczny leksykon VAT 2021. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT
Tylko teraz
109,65 zł
129,00 zł
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS