Studia online – rewolucja czy chwilowa moda?
Studia przez Internet to obecnie bardzo popularna forma nauki. Niektórzy zastanawiają się, czy takie studia są tak samo wartościowe, jak tradycyjne – nie da się bowiem zaprzeczyć, że wielu z nas wciąż ma wątpliwości, czy brak zwyczajnego kontaktu z profesorami może przynieść oczekiwane skutki. Okazuje się jednak, że studia online wcale nie muszą oznaczać problemu z kontaktem – odbywa się on po prostu przez Internet czy telefon. Nierzadko jest to nawet łatwiejsze, niż szukanie wykładowcy na terenie uczelni.
Wydaje się, że taka forma nauki może na stałe zagościć w ofercie światowych uczelni. Otwiera to drogę do edukacji osobom, które z różnych przyczyn mogłyby mieć problemy na przykład z regularnym dojazdem do siedziby uczelni. Mowa tu na przykład o osobach pracujących, niepełnosprawnych, czy wychowujących dzieci. Choć studia online zapewne wymagają dopracowania na różnych poziomach, nie ma wątpliwości, że ich popularyzacja to krok w dobrą stronę.
Jak to się zaczęło?
Szeroko pojęta nauka online wywodzi się z USA. Na początku skupiano się na kursach dla osób pracujących, a gdy okazało się, że funkcjonuje to naprawdę dobrze, zaczęto rozszerzać ofertę. Dziś wiele amerykańskich uczelni oferuje kandydatom studia online, a w ślad za nimi poszły również placówki w Europie.
Zainteresowanie taką formą studiów stale rośnie, a dostęp do technologii jest coraz powszechniejszy. Czy internetowe kształcenie może wyprzeć to tradycyjne? Na ten moment raczej nie, ale stanowi dobrą alternatywę, która umożliwi edukację wielu osobom.
Program studiów online – czy jest łatwiej?
Nierzadko można spotkać się z opiniami deprecjonującymi ten tryb nauki. Zdaniem przeciwników, jakość kształcenia jest niższa, a brak realnego kontaktu z dydaktykiem ma zły wpływ na efekty końcowe. Nie jest to jednak prawda. Studia online są niejako interaktywne, ale program nie ulega zmianie, choć jego forma może zostać odpowiednio przystosowana do trybu zdalnego. Wymagania wobec studentów nie są niższe, a efektywność nauki może być wyższa. Student bowiem samodzielnie ustala, kiedy się uczy, dzięki czemu przyswaja wiedzę tylko wtedy, gdy czuje się na siłach.
Studia online wymagają od nas mnóstwa motywacji i samodyscypliny. Jeśli sami nie nakłonimy się do systematycznej, wytrwałej pracy, niestety niczego nie osiągniemy. Jest to więc opcja dla osób zdeterminowanych, nastawionych na osiągnięcie jasno postawionego celu, jakim jest ukończenie studiów na wybranym przez siebie kierunku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS