Lista prozdrowotnych funkcjonalności przeciętnego smartwatcha jest imponująca – inteligentny zegarek liczy ilość kroków, monitoruje jakość snu, dostarcza informacji na temat wysokości tętna spoczynkowego i wysiłkowego, określa ile kalorii udało się spalić każdego dnia, a nawet sprawdza poziom stresu. Jednak czy otrzymywanie takich informacji rzeczywiście przekłada się na poprawę stanu zdrowia ich użytkowników?
Pytanie o to, w jakim stopniu technologia ma wpływ na nasze zdrowie i styl życia zadał sobie jeden z wiodących producentów inteligentnych zegarków – marka Samsung. Aby uzyskać rzetelną odpowiedź, przeprowadzono badanie obejmujące tysiąc polskich internautów, poruszając kwestie nawyków żywieniowych, codziennej aktywności, odpoczynku i jakości snu. Co udało się ustalić?
Dieta, sen i aktywność fizyczna
Okazuje się, że aż 70% badanych określiło swoją dietę jako zdrową. Jednak co ciekawe, użytkownicy smartwatchy częściej oceniali pozytywnie swój sposób odżywiania, w porównaniu z osobami, które takiego gadżetu nie noszą. Jakie jeszcze różnice zauważono? Tylko 44% ankietowanych przyznało, że korzysta z narzędzi do monitorowania spożytych kalorii, przy czym na kaloryczność spożywanych posiłków częściej zwracają uwagę osoby korzystające z inteligentnych zegarków. Udało się też dostrzec, że użytkownicy smartwatchy zwracają większą uwagę na regularność i jakość spożywanych posiłków, a także na stopień zróżnicowania diety. W dodatku piją więcej wody.
Istotne różnice pomiędzy respondentami dało się też zauważyć w kwestii monitoringu snu. Przeciętnie śpimy między 6 a 8 godzinami na dobę, przy czym tylko 57% respondentów ocenia długość swojego snu jako optymalną. Ankietowani w zdecydowanej większości bazowali na własnych odczuciach, gdyż parametry snu kontroluje zaledwie 17% badanych, przy czym są to w zdecydowanej większości użytkownicy smart zegarków. O wiele bardziej interesujący jest jednak fakt, że posiadacze smartwatchy częściej podejmują działania, mające na celu poprawienie jakości wypoczynku, na przykład poprzez regularne wietrzenie sypialni.
Marce Samsung, dzięki przeprowadzonemu badaniu udało się także dowieść, że użytkownicy smartwatchy są bardziej aktywni. Wśród nich 77% deklaruje, że aktywność fizyczna jest ważną częścią ich życia. Podobną deklarację wśród pozostałych osób składa tylko 58% ankietowanych. Wśród użytkowników smart zegarków jest też więcej najbardziej aktywnych osób – 19% przyznaje, że trenuje codziennie. Z kolei codziennym treningiem może się pochwalić tylko 9% z tych, którzy nie noszą modnego gadżetu na nadgarstku. Ponadto osoby nieposiadające zegarków prezentują odmienne stanowisko wobec rywalizacji, jako czynnika motywującego. Wśród nich tylko 46% uznało, że rywalizacja jest pożądanym motywatorem. Tego zdania jest aż 66% użytkowników smartwatchy.
Czy inteligentne zegarki wpływają na nasze zdrowie i czy mogą wykrywać choroby?
Choć 60% użytkowników smartwatchy deklaruje, że jest zadowolona ze swojego stanu zdrowia, a podobną deklarację składa tylko 41% badanych nieposiadających smartwatcha, to pozostaje pytanie, czy jesteśmy zdrowsi, bo korzystamy z inteligentnych zegarków, czy też uważniej dbamy o zdrowie i dlatego sięgamy po smartwatche. Niemniej jednak korzystanie z tego typu urządzeń jest zasadne. Potwierdzają to badania naukowców ze Stanford, którzy dowiedli, że dzięki danym zebranym przez inteligentne zegarki można zidentyfikować zmiany mogące świadczyć o chorobie. Badacze porównali wyniki badań laboratoryjnych, z danymi dostarczanymi przez inteligentne zegarki i w ten sposób ustalili, że urządzenia te mogą z dość dużą dokładnością wykrywać pierwsze symptomy pogarszania się stanu zdrowia. Oczywiście jeszcze dużo pracy wymaga dotarcie do momentu, kiedy zegarki będą sugerować użytkownikom wizytę u lekarza, ale jest to całkiem realna perspektywa na najbliższe lata.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS