Jakie są reguły korzystania ze ścieżek rowerowych? Czy rowerzyści mają wybór, gdy ścieżka biegnie wzdłuż jezdni? Sprawdzamy co na to prawo.
Część rowerzystów twierdzi, że dla własnego bezpieczeństwa i w trosce o swoje rowery wolą jeździć po jezdni razem z samochodami, niż korzystać ze ścieżek dla rowerów. Twierdzą, że polskie drogi dla rowerów często nie są przygotowane do szybkiej jazdy na sportowym rowerze – są wykonane z kostki i usiane studzienkami, na przecięciu z drogami mają wysokie krawężniki, często poruszają się po nich piesi i towarzyszące im zwierzęta. W efekcie szybka jazda rowerem szosowym po drodze dla rowerów jest po prostu niebezpieczna – nie tylko dla rowerzysty, ale i dla innych użytkowników dróg. Niektórzy twierdzą, że bezpieczniej czują się na asfalcie, między samochodami. Czy przepisy pozwalają na taką jazdę?
Sprawę wyjaśnia Art. 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Czytamy tam:
Sprawa teoretycznie jest więc jasna. Jeśli jadąc na rowerze mamy wzdłuż ulicy drogę dla rowerów – nie mamy prawa jechać po części przeznaczonej dla samochodów. Na drodze dla rowerów to rowerzysta ma pierwszeństwo przed pieszym, pieszy nie powinien wchodzić na nią, jeśli nie ma pewności, że nie wymusi pierwszeństwa na rowerzyście.
Rowerzysta ma też obowiązek korzystać z … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS