A A+ A++

Liczba wyświetleń: 403

Test przeprowadzony dawno temu w USA pokazał, jakie spustoszenie może tego rodzaju broń spowodować na orbicie.

Jak wynika z licznych raportów, które pojawiły się w środę po tym, jak przewodniczący Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów publicznie nalegał, aby Biały Dom odtajnił informacje o „destabilizującym zagranicznym potencjale wojskowym”, stanowiącym „poważne naruszenie bezpieczeństwa narodowego”, urzędnicy wywiadu USA uważają, że „Rosja chce umieścić broń nuklearną w przestrzeni kosmicznej”.

ABC News powołało się na dwa anonimowe źródła, które podają, że broń ta będzie przeznaczona do unieszkodliwiania satelitów, a nie celów naziemnych.

Przewodniczący Senackiej Komisji Specjalnej ds. Wywiadu Mark Warner ze stanu Wirginia i wiceprzewodniczący Marco Rubio z Florydy wydali wspólne oświadczenie, w którym stwierdzili, że ich komisja „od początku rygorystycznie śledziła tę kwestię”. „Omawiamy z administracją odpowiednią reakcję. W międzyczasie musimy zachować ostrożność, jeśli chodzi o potencjalne ujawnianie źródeł i metod, które mogą być kluczowe dla zachowania szeregu opcji działań USA” – stwierdzili. Wiadomość nadeszła pięć dni po wystrzeleniu przez Rosję rakiety Sojuz-2-1v z tajnym ładunkiem wojskowym.

Urzędnicy amerykańscy od lat starają się zwrócić uwagę na coraz bardziej agresywną rosyjską działalność kosmiczną, począwszy od nielegalnych satelitów po broń do taranowania w przestrzeni kosmicznej.

Co może osiągnąć broń nuklearna w kosmosie? Danych dostarcza amerykańska próba Starfish Prime – detonacji 1,4-megatonowego ładunku w 1962 r., około 400 km nad Pacyfikiem. Amerykański test wywołał burzę geomagnetyczną, która zniszczyła satelity. Rok później Stany Zjednoczone i inne kraje podpisały „Traktat o zakazie prób jądrowych”, który zabrania takich eksperymentów.

Niedawno armia amerykańska szukała sposobów wzmocnienia ochrony swoich najważniejszych satelitów przed wybuchem nuklearnym w przestrzeni kosmicznej. Jednym z pomysłów byłoby wykorzystanie fal radiowych do usunięcia promieniowania z orbity.

Jednak obecnie skutek takiej broni byłby wykładniczo większy niż w latach 60. XX wieku ze względu na masowe rozprzestrzenianie się komercyjnych satelitów na orbicie. W zeszłym roku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych przedstawiło tezę, że „Użycie broni nuklearnej w przestrzeni kosmicznej miałoby dalekosiężne skutki na dużą skalę. Wybuch nuklearny w przestrzeni kosmicznej natychmiast wpłynąłby na satelity znajdujące się w zasięgu EMP impulsu elektromagnetycznego, a także stworzyłby środowisko o wysokim promieniowaniu, które w dłuższej perspektywie przyspieszyłoby degradację elementów satelitów nieekranowanych w dotkniętym pasie orbitalnym”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBp Włodarczyk o świątyniach stacyjnych: to budowanie jedności lokalnego Kościoła
Następny artykułPraca, mieszkania i komunikacja – Ł. Nowak przedstawił fundamenty swojego programu wyborczego (zdjęcia oraz video)