A A+ A++

Czy bezrobotny wstępujący w szeregi rezerwistów może nabyć status osoby bezrobotnej albo go zachować? Sprawdź czy ewentualna wypłata uposażenia za ćwiczenia spowoduje zawieszenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Osoba nabywająca status bezrobotnego ma obowiązek oświadczenia zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia, a także musi stawiać się w urzędzie pracy w wyznaczonych terminach. Podpowiadamy, czy osoba bezrobotna, która wstępuje w szeregi rezerwistów może nabyć status osoby bezrobotnej albo go zachować?

Odbywanie ćwiczeń wojskowych przez żołnierza rezerwy i otrzymywanie z tego tytułu uposażenia nie powoduje utraty statusu osoby bezrobotnej. Uposażenie za ćwiczenia powoduje jedynie zawieszenie za ten czas prawa do zasiłku dla bezrobotnych, ale nie pozbawia statusu osoby bezrobotnej.

Stosunek służby wojskowej a przepisy prawa pracy

Stosunek służby wojskowej ma charakter stosunku administracyjnego, a zatem nie jest stosunkiem pracy w rozumieniu Kodeksu pracy. Żołnierz z tytułu pełnienia służby nie otrzymuje wynagrodzenia, tylko uposażenie zasadnicze i dodatki.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, żołnierze zawodowi są żołnierzami w czynnej służbie wojskowej. Żołnierze zawodowi pełnią czynną służbę wojskową jako służbę stałą albo służbę kontraktową.

Gotowość do podjęcia zatrudnienia a status bezrobotnego

Podpisanie przez żołnierza rezerwy kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych samo w sobie nie powoduje, że przestaje być on gotowy do podjęcia zatrudnienia czy innej pracy zarobkowej, a zatem nie stanowi podstawy do odmowy jego rejestracji jako bezrobotnego, czy też do pozbawienia statusu, jeżeli już go posiada.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Bezrobotni żołnierze niezawodowi w dniach odbywania ćwiczeń nie powinni być pozbawiani statusu bezrobotnego. Zawieszeniu ulega jedynie prawo do zasiłku dla bezrobotnych, o ile takie prawo bezrobotnemu przysługuje.

Zasiłek dla bezrobotnych – kiedy przysługuje

Zgodnie z art. 104 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, opłacają m.in. jednostki organizacyjne za żołnierzy zawodowych.

Do okresów, od których zależy nabycie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, wlicza się okres służby wojskowej, zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, służby przygotowawczej, służby kandydackiej, kontraktowej zawodowej służby wojskowej, ćwiczeń wojskowych, okresowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie, służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, zasadniczej służby w obronie cywilnej i służby zastępczej.

W związku z powyższym żołnierz pełniący zawodową służbę wojskową kontraktową, rejestrujący się po jej odbyciu w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny, nabędzie prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Autor: Katarzyna Sędziak

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Komplet: Kodeks pracy, Czas Pracy, Wynagrodzenia 2022

Tylko teraz

239,00 zł

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpotkanie szefowych rządów Szwecji i Finlandii. Coraz bardziej otwarcie mówią o wejściu do NATO
Następny artykułDramatyczna kraksa peletonu. Pieszy wtargnął na drogę. Bouhanni złamał kręgosłup