A A+ A++

Czy w czasie epidemii można kierować pojazdem na podstawie prawa jazdy, którego termin ważności upłynął w listopadzie czy grudniu?

Odpowiedzi udzielili eksperci Biura Rzecznika Praw Obywatelskich po przeanalizowaniu przepisów obowiązujących na dzień 30 grudnia 2020 r. Wynika z niej, że kierowcy nie muszą się martwić o przeterminowane prawo jazdy. Zgodnie z tzw. Tarczą antykryzysową ważność dokumentów, uprawnień i wpisów związanych z kierowaniem pojazdami jest zachowana przez cały stan epidemii, a nawet nieco dłużej.

Przepis, który ma zastosowanie w tej sytuacji (art. 15zzzw) został dodany ustawą z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2020 poz. 568) do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020 poz. 1842 t.j., 2112, 2113, 2123, 2157 i 2255).

W treści art. 15 zzzw przyjęto, że w przypadku, gdy ważność prawa jazdy czy też uprawnień do kierowania pojazdami upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ważność tych dokumentów, uprawnień i wpisu ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później.

Dla kierowcy oznacza to, że jego terminowe prawo jazdy zachowuje ważność do czasu odwołania stanu epidemii. Jednakże zainteresowany musi pamiętać o limicie 60 dni na załatwienie formalności, w tym badań lekarskich oraz psychologicznych (o ile takie są wymagane) i wymianę dokumentu prawa jazdy na nowy blankiet.

Kierowcy, którzy chcą mimo wszystko wymienić prawo jazdy teraz, też mają taką możliwość. Wniosek można ściągnąć z internetu  https://www.gov.pl/web/gov/wymien-prawo-jazdy), bez wychodzenia  z domu, albo pofatygować się po formularz do urzędu.

Do wniosku trzeba dołączyć  aktualną, kolorową fotografię o wymiarach 35×45 mm, dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej (można zapłacić ją przelewem z domu na konto urzędu, a do wniosku dołączyć potwierdzenie przelewu), oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kodeksu karnego (o odpowiedzialności za fałszywe zeznania), oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami (o odpowiedzialności za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy, że … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSmog w Sieradzu. Strach oddychać takim powietrzem
Następny artykułJak wspominacie MF DOOMa?