A A+ A++

Zmiany klimatyczne, to fakt. Odczuwamy je na własnej skórze. Latem, upały biją kolejne rekordy. Zima, bardziej przypomina jesień. Nic w tym dobrego.

Od dziesięcioleci na rynku źródeł energii królują węgiel i ropa naftowa. Ciągle jeszcze trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarek i życie ludzi bez energii wytwarzanej w oparciu o paliwa kopalne. Rozwój i komfort mają jednak słoną cenę, a jednym z jej groźnych składników są zmiany klimatyczne i pogarszający się stan środowiska naturalnego. Każde działanie, które może przyczynić się do zahamowania degradacji powietrza, wody, ziemi zasługuje na uwagę i wsparcie.

Program „Czyste Powietrze”, to przejaw dążenia do poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Skala problemu jest niebagatelna. W Polsce mamy około 7 milionów budynków, a 90% z nich stanowią domy jednorodzinne. Ponad połowa została wybudowana przed rokiem 2000, czyli w czasach, gdy oszczędnością energii i stanem środowiska nikt się specjalnie nie przejmował.

10 lat i 100 miliardów – ile energii zaoszczędzimy?

Realizowany od roku 2018 przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska priorytetowy program „Czyste Powietrze” zaplanowany został na 10 kolejnych lat, a środki, z których mogą skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, aby zmodernizować budynki i ich wyposażenie techniczne przekroczą 100 miliardów złotych.

Jednym z głównych źródeł strat energii cieplnej w budynkach jednorodzinnych są przestarzałe i nieszczelne okna i drzwi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że gdyby w 3 milionach budynków ograniczyć straty energii przez okna i drzwi zaledwie o 0,1 W(m2*K), to oszczędności energii będą liczone w dziesiątkach MWh rocznie.

Tu się właściwie nie ma nad czym zastanawiać, tylko wymieniać stare okna na nowe. W ramach dotacji programu „Czyste Powietrze” można na ten cel otrzymać środki, które pokryją od 40% do nawet 100% kosztów zakupu i montażu nowych okien, drzwi albo bram garażowych. Realna walka ze smogiem i dbałość o stan środowiska jeszcze nigdy nie była w zasięgu ręki tak wielu z nas.

Więcej szczegółowych informacje dotyczące czasu trwania programu oraz jego zakresu, a także finansowania zakupu i wymiany okien znajdziesz tu: https://oknotest.pl/dofinansowanie-do-wymiany-okien-ile-i-dla-kogo-czyste-powietrze-2023,4532

Wyboru wykonawcy, który będzie realizował usługi i dostawy związane z wymianą okien i drzwi w ramach przedsięwzięcia, podlegającego dofinansowaniu z Programu każdy może dokonać samodzielnie ponieważ wykonawców i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie łączą żadne dodatkowe umowy.

Warto również zobaczyć jak powinna wyglądać taka wymiana okien w ramach programu. Poniżej przykład wymiany w 100-letniej kamienicy w Rawiczu. W filmie zobaczysz wymianę krok po kroku wraz ze szczegółowym omówieniem i wyjaśnieniem poszczególnych etapów.

Podstawowe cele programu Czyste Powietrze

Zakłada się, że wyniku realizacji działań uzyskane zostaną następujące efekty:

  • Liczba budynków/lokali mieszkalnych o poprawionej efektywności energetycznej 3 030 000 szt.;
  • Liczba wymienionych nieefektywnych źródeł ciepła3 na niskoemisyjne w budynkach/lokalach mieszkalnych 3 000 000 szt.;
  • Dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej z zainstalowanych mikroinstalacji fotowoltaicznych: 750 MWe;
  • Ograniczenie zużycia energii końcowej: 38 100 000 MWh/rok;
  • Ograniczenie emisji pyłu o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10): 213 000 Mg/rok;
  • Ograniczenie emisji benzo-α-pirenu: 142 Mg/rok;
  • Zmniejszenie emisji CO2: 14 200 000 Mg/rok.

Na potrzeby osób zamierzających korzystać z programu „Czyste Powietrze” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) opracował elektroniczną listę urządzeń i materiałów, tak zwaną listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), na której znajdują się także okna i drzwi zweryfikowane pod kątem zgodności z wymaganiami technicznymi Programu.

Więcej wartościowych informacji i filmów dotyczących okien i ich montażu znajdziesz na https://oknotest.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo robić, by uniknąć spotkania z dzikiem?
Następny artykułRajdowy Ustroń – kto jechał w kryteriach i jak szybko