A A+ A++

Prefabrykaty maja w Polsce złą sławę, ponieważ kojarzą się z blokami z wielkiej płyty. Jednak architekci coraz częściej przekonują, że prefabrykaty mogą być estetyczne, praktyczne, ekologiczne i ekonomiczne. Ponadto Polska jest jednym z ważniejszy europejskich producentów prefabrykatów, chociaż większość produkcji jest przeznaczana na eksport.

Autor: housemarket.pl 24 lutego 2020 09:04

O tym, że prefabrykacja może być stylowa przekonuje przykład budynku na warszawskiej Pradze Północ, czyli osiedla Sprzeczna 4. Projekt pracowni BBGK Architekci w kolorze czerwonej cegły demonstrował, że prefabrykacja daje wiele możliwości projektowych. Czy jednak deweloperzy przekonują się do tego pomysłu?

Argumentem za użyciem prefabrykatów jest zarówno czas, jak i stale rosnące koszty robocizny. Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez Dompress.pl, część deweloperów już chętnie korzysta z prefabrykatów, ale w przypadku poszczególnych elementów, zwłaszcza klatek schodowych, balkonów czy elewacji. Wydaje się jednak, że aby wykorzystywać prefabrykację na szerszą skalę, potrzebne są duże, powtarzalne projekty, stąd pomysły, aby prefabrykację wykorzystywać w przypadku np. Mieszkania Plus.

Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A.

Na bieżąco monitorujemy zastosowanie nowych technologii i rozwiązań w procesie budowy, w tym wykorzystanie elementów prefabrykatów. Obecnie niewiele jest inwestycji, które byłyby w całości realizowane z gotowych elementów. Niemniej, część tego typu rozwiązań jest stosowana dość powszechnie, także w naszych projektach, na przykład przy budowie klatek schodowych czy elewacji.

Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development

Niewątpliwie nowoczesne metody i materiały konstrukcyjne, właśnie takie jak m.in. prefabrykaty czy surowce z recyklingu są kuszącą alternatywą dla kosztownych, tradycyjnych budulców. Choć w tej chwili z nich nie korzystamy, niewątpliwie w przyszłości będziemy rozważać taką możliwość, jeśli oczywiście okaże się, że spełniają nasze standardy pod względem jakości i wytrzymałości.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding 

Uważamy, że przy stale rosnących kosztach realizacji inwestycji poszukiwanie ekonomicznych i jednocześnie ekologicznych rozwiązań nie jest do uniknięcia. Skrócenie czasu budowy niewątpliwie jest jednym z tych elementów, które należy brać pod uwagę. Na przykład wykorzystując budulec, jakim jest drewno. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii modułowej, domy można budować szybciej niż murowane, bo tylko 10 proc. prac odbywa się w miejscu, gdzie mają stanąć. Właśnie uruchomiliśmy nasz projekt pilotażowy, budowę ekologicznych domów, które powstaną w należącej do J.W. Construction fabryce w Tłuszczu, przy użyciu najnowocześniejszych programów komputerowych, wspierających proces projektowania. Przedsprzedaż pierwszych 13 domów rozpoczęliśmy w styczniu. Mieszkańcy będą mogli się do nich wprowadzić już za rok. Postawimy je w Villa Campina w Ożarowie Mazowieckim. Do ich budowy zostanie użyte wysokiej klasy drewno konstrukcyjne, które sprowadzamy z Niemiec. Planujemy w tej technologii budować również domy wielorodzinne w osiedlu Apartamenty na wzgórzach w podkrakowskiej Zawadzie.

Jarosław Kozak, wiceprezes w Waryński Grupa Holdingowa

W nowych projektach, w szczególności dotyczących rządowego programu Mieszkanie Plus, bierzemy pod uwagę prefabrykację jako alternatywę tradycyjnych technologii budownictwa mieszkaniowego. Pozytywny efekt ekonomiczny można jednak, w naszej ocenie, uzyskać jedynie w przypadku standaryzacji i modułowości zamierzeń projektowych oraz wykorzystując efekt skali. W małych i trudno powtarzalnych przedsięwzięciach deweloperskich, koszty stałe przygotowania prefabrykatów są znaczne a tym samym trudne do zaakceptowania. Jeżeli chodzi o tempo prowadzenia prac budowlanych to prefabrykacja nie zawsze skraca czas budowy. Proces produkcyjny w fabryce również powinien być brany pod uwagę przy planowaniu przedsięwzięcia. Skraca się tylko czas montażu na terenie budowy, ale dochodzą koszty transportu i montażu, a odległość fabryki od placu budowy ma kolosalne znaczenie dla ekonomiki przedsięwzięcia.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZarządzenie Nr 11/2020 Wójta Gminy Brodnica z dnia 31 stycznia 2020 roku
Następny artykułZaproszenie – Komisja Spraw Społecznych