A A+ A++

Na dzisiaj tj. 6 lutego 2020 roku w Senacie zaplanowano czytanie projektu ustawy o łódzkim związku metropolitalnym. Autorzy projektu wzorowali się na funkcjonującym już od 2017 roku w województwie śląskim takim związku. Projekt zakłada, że związek łódzki miałby zostać utworzony 1 sierpnia br., ale działalność rozpocząłby z początkiem roku następnego (1 stycznia 2021 roku). W skład Łódzkiej Metropolii weszły by gminy powiatów: łódzkiego wschodniego, brzezińskiego, pabianickiego i zgierskiego. Dochodami związku byłyby wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych, które zamieszkują na jego obszar.

Projekt ustawy, który trafił do Senatu, zakłada powstanie związku metropolitalnego, który byłby zrzeszeniem gmin województwa łódzkiego, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym”. Wymogiem jest również, aby obszar wchodzący w skład związku zamieszkiwany był przez co najmniej milion osób. Utworzenie Łódzkiej Metropolii, funkcjonowałoby na takich samych zasadach, jak od kilku lat na Śląsku. Aby taki związek mógł powstać w naszym województwie, Rada Miasta Łodzi musi wystosować wniosek za pośrednictwem wojewody do Ministra MSWiA. Wniosek ten musia zawierać niezbędne informacje, przede wszystkim uzasadnienie utworzenia związku, określenie obszaru i granic, sprawozdanie z przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami gmin, jak również określenie kosztów utworzenia związku. Ale to jeszcze nie koniec długiej drogi. Komplet wszystkich dokumentów, musi zostać uzupełniony o opinię wojewody łódzkiego, który w kolejnym kroku skierowany jest do Rady Ministrów do której należy ostatni krok powołania metropolii. Rada Ministrów określa również nazwę, siedzibę władz oraz obszar i granice.

Przy pozytywnej decyzji RM, pełnomocnikiem ds. utworzenia związku zostałaby prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Do niej należałoby opracowanie statutu i projektu uchwał w sprawie pierwszego budżetu. Według przedstawionego projektu, związek miałby zostać utworzony jeszcze w tym roku, 1 sierpnia. Działalność swoją rozpocząłby z początkiem roku następnego tj. 1 stycznia 2021 roku. Do zadań związku należałoby :

  • kształtowanie ładu przestrzennego;
  • społeczny i gospodarczy rozwój obszaru związku;
  • planowanie, koordynację, integrację oraz rozwój publicznego transportu zbiorowego, metropolitalne przewozy pasażerskie oraz ochronę środowiska,
  • walkę ze smogiem oraz gospodarkę odpadami.

Organami związku miałyby być zgromadzenie w skład którego weszliby delegaci gmin, wchodzących w skład związku metropolitalnego. Każda gmina miałaby jednego delegata. Zarząd, 5- osobowy byłby organem wykonawczym. Zasiadania w tym gronie nie można by łączyć z pełnieniem funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub ich zastępców, pełnieniem funkcji wojewody lub wicewojewody, mandatem posła lub senatora, a także członkostwem w organie jednostki samorządu terytorialnego.

Głównymi dochodami związku miałyby być wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych i składki gmin wchodzących w jego skład. Udział w PIT miałby wynosić 5 proc. w latach kolejnych, natomiast w pierwszym roku działalności 0,2 proc. Wysokość składki rocznej, przekazywanej przez gminy uzależniony byłby od kosztów ponoszonych przez gminy na realizację zadań.

Share this…
Tweet about this on Twitter

Share on Facebook

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTurniej Walentynkowy w tenisie stołowym
Następny artykułCzechy nieoczekiwanie podnoszą stopy. Polska od dawna w tyle