A A+ A++

Publikacja z dnia: 29-01-2021 18:01

Pompy ciepła stają się nowoczesnym sposobem na ogrzewanie domu.

Wśród wielu argumentów przemawiających za wykorzystaniem pomp ciepła wodnych, powietrznych czy gruntowych, najczęściej pojawiają się te dotyczące ekologii oraz oszczędności.

Kwestie ekologiczne są niepodważalne – pompy do swojego działania wykorzystują odnawialne źródła energii, nie generują pyłów, dymu ani żadnych podobnych zanieczyszczeń. Jak wygląda jednak sprawa wpływu pomp ciepła na obniżenie rachunków za ogrzewanie? Czy pompy są kosztowne pod względem montażu i eksploatacji?

Od czego zależy koszt montażu pompy ciepła?

Trudno jest podać jedną, konkretną kwotę, jaką trzeba przeznaczyć na montaż, ponieważ zależy ona od więcej niż tylko jednego czynnika. Istnieją trzy rodzaje pomp, każdy rodzaj cechuje się innymi widełkami cenowymi, a z każdego rodzaju możemy mieć wiele modeli poszczególnych pomp, wielu producentów etc.

Dostępne na rynku pompy ciepła różnią się sposobem pobierania energii. Według wielu specjalistów, najtańszą inwestycją są pompy powietrzne. Jak sama nazwa wskazuje, pobierają one energię z powietrza – bezpośrednio do pompy, w prosty sposób, nie wymagają żadnych dodatkowych inwestycji. Dlatego koszty montażu będą dużo niższe, niż w przypadku pomp solankowych, czyli gruntowych. W przypadku pomp gruntowych konieczne jest bowiem zamontowanie bądź to pionowych sond, których montaż poprzedzony jest przez odwierty, bądź poziomych kolektorów ziemnych – a dla ekipy montującej jest to niemała ilość pracy. Z kolei pompy gruntowe mają niższe koszty późniejszej eksploatacji. Dlaczego? Wpływa na to stałość temperatury gruntu – temperatura ta na głębokości około dwóch metrów waha się w granicach od 5 st. C do 10 st. C. Temperatura powietrza, jak dobrze wiemy, nie jest tak przewidywalna, co zwiększa koszt eksploatacji.

Koszty inwestycyjne będą zależały też od tego, w jakim stopniu pompa ma pokryć zapotrzebowanie na ogrzewanie w danym budynku. Przykładowo,  pompa gruntowa może pracować w systemie monowalentnym – czyli w całym zakresie temperatur zewnętrznych pokrywać 100% zapotrzebowania na moc grzewczą w danym budynku. Inaczej jest w przypadku pracy w systemie monoenergetycznym, czyli przy wsparciu dodatkowego źródła ciepła oprócz pompy. Takie rozwiązanie pozwala na zastosowanie np. przyłącza elektrycznego, ale sprawia też, że pompa wspierana jest albo przez wbudowaną grzałkę, albo osobny kocioł elektryczny, co może generować dodatkowy wydatek.Szacuje się jednak, że koszt montażu waha się w zwykle w granicach od 20.000 do 80.000 zł.

Co z oszczędnościami?

Korzystając z pobierania energii za pomocą pomp ciepła, koszty za ogrzewanie mogą okazać się nawet do czterech razy niższe niż w przypadku tradycyjnych źródeł energii, szczególnie jeśli porównamy pompy ciepła do ogrzewania elektrycznego. Nieco mniejsza, ale wciąż duża różnica może być w przypadku ogrzewania olejem opałowym – ta metoda może generować trzykrotnie większe koszta niż pompa ciepła. Ogrzewanie gazem ziemnym będzie zaś średnio dwukrotnie droższe od pompy ciepła. Jeżeli chcemy poznać dokładne wyliczenia, warto wyszukać najbliższą firmę w okolicy, gdzie oferowana jest pompa ciepła Olsztyn i wspólnie ze specjalistami dokonać odpowiednich pomiarów i obliczeń. Pod uwagę brane będą m.in. wielkość budynku, wykorzystane materiały izolacyjne, liczba mieszkańców i wiele innych.

Szansa: Dofinansowanie.

Rządowe działania na rzecz dofinansowania na odnawialne źródła energii to jeden z argumentów przemawiających na korzyść opłacalności pomp ciepła. Program “Czyste Powietrze”, dzięki któremu można uzyskać wsparcie finansowe, aż w 90% pokrywające koszty inwestycji, ma na celu dostosować budownictwo w Polsce do norm jakościowych w Unii Europejskiej pod względem ekologii i ekonomii użytkowania budynków. Dotacje nie stanowią przychodu, który podlega opodatkowaniu. Z samego programu zaś korzystać mogą zarówno ci, którzy dopiero montować będą pompy ciepła w nowo wybudowanych domach, jak i mieszkańcy już istniejących domów, którzy zdecydują się na wymianę tradycyjnego systemu grzewczego.

Choć koszty montażu i eksploatacji różnią się w zależności od wielu czynników, to pewne jest, że jeżeli dom ma solidnie wykonaną termoizolację, ogrzewanie przy pomocy pomp ciepła z pewnością będzie bardzo opłacalne. Warto rozważyć ten system gospodarki energią, bowiem oprócz korzyści finansowych niesie za sobą ogromną zaletę dla środowiska naturalnego.

(materiał zewnętrzny)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFinał największej orkiestry świata
Następny artykułSobota w Weszło FM: Stan Futbolu i sześć relacji na żywo!