A A+ A++

W środę, 15 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego, o godz. 14 rozpocznie się defilada wojskowa. Na Wisłostradzie zaprezentuje się prawie 80 statków powietrznych oraz 220 sztuk sprzętu naziemnego, w tym czołgi Abrams. Broń ta generuje spory hałas, jednak czy jest on niebezpieczny dla zdrowia?

Jaki jest próg bezpiecznego hałasu?

Dźwięki, w tym te związane z hałasem, towarzyszą nam na co dzień, szczególnie w dużych miastach. Jego natężenie różnie wpływa na zdrowie człowieka:

  • od 0 do 30 dB to tzw. “poziom tła”. Zalicza się do niego szept czy odgłosy słyszane w bibliotece. Na tym poziomie dźwięk nie jest szkodliwy, a wręcz może działać kojąco, pomagając w relaksacji i koncentracji.
  • Od 30 do 60 dB to dźwięki umiarkowane, czyli np. rozmowa, deszcz czy dźwięki codziennych, biurowych rozmów. Ten poziom hałasu również nie zagraża zdrowiu. Może być jednak uciążliwy, jeśli występuje zbyt długo i prowadzić do zmęczenia lub nawet trudności w koncentracji.
  • Od 60 do 85 dB to dźwięki głośne takie, jak ruch uliczny czy głośna muzyka w domu. Długotrwała ekspozycja na taki hałas może powodować stres, zmęczenie, problemy ze snem, a także zwiększać ryzyko nadciśnienia i innych problemów zdrowotnych.
  • Od 85 do 100 dB to dźwięki bardzo głośne, czyli np. ruch uliczny w dużym mieście, odkurzacz lub kosiarka. Długotrwałe narażenie na hałas o takim natężenie może prowadzić do uszkodzenia słuchu, w tym nawet jego utraty. Może także zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i podnosić poziom stresu.
  • Ponad 100 dB to dźwięki ekstremalnie głośne. Hałas o takim natężenie generują koncerty rockowe, fajerwerki oraz startujący samolot. Nawet krótkotrwała ekspozycja na takie dźwięki może spowodować trwałe uszkodzenie słuchu oraz bó. Może również prowadzić do zaburzenia równowagi i stresu akustycznego. 

Czy Twój słuch może ucierpieć na defiladzie?

Również sprzęty wojskowe, takie jak samoloty czy czołgi, emitują różne poziomy hałasu. Zależy to m.in. od ich konstrukcji, silnika czy szybkości przemieszczania się. Pomimo tego, że stojąc blisko przejeżdżającego czołgu można odczuć wibracje podłoża, dźwięk przez niego wytwarzany nie stanowi dużego zagrożenia dla słuchu oglądających. Przeciętnie hałas generowany na zewnątrz maszyny ma natężenie 70-80 dB. 

W gorszej sytuacji są jednak żołnierze znajdujący się wewnątrz pojazdu. Narażeni są oni na hałas w wysokości od 85 do 120 dB. Jego poziom może się zwiększyć, kiedy czołg porusza się po trudnym terenie. Natomiast najgłośniejszy dźwięk emitowany przez czołg pochodzi z wystrzału armaty. Hałas ten może osiągać poziom 160-180 dB, co jest wystarczająco głośne, aby spowodować natychmiastowe uszkodzenie słuchu bez odpowiedniej ochrony.

Niezwykle głośne dźwięki emitują natomiast myśliwce wojskowe, szczególnie w momencie startu. Wówczas hałas wynosi od około 140 do 160 dB. Przelatując na niskiej wysokości z dużą prędkością poziom hałasu może wynosić od 130 do 140 dB.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTurniej w Cincinnati: Świątek w trzeciej rundzie, awans wywalczyła Fręch
Następny artykułWall Street na fali optymizmu. Czy to początek nowego trendu?