A A+ A++

Placówki medyczne nieodpłatnie sporządzają pierwszą kopię dokumentacji medycznej. Za kolejne – pacjent musi zapłacić. Co jednak w sytuacji, kiedy dane osoba nie odebrała pierwszej sporządzonej kopii? Rzecznik Praw Pacjenta odpowiada.

Kiedy pacjent musi płacić za wydanie kopii dokumentacji medycznej?

W ramach cyklu “Pacjenci pytają, Rzecznik odpowiada” Rzecznik Praw Pacjenta otrzymał pytanie o odpłatność kopii dokumentacji medycznej.

Czy jeżeli nie odebrałem pierwszej sporządzonej na mój wniosek kopii dokumentacji medycznej, placówka może wymagać opłaty za kolejną?

Jak odpowiedział RPP, dany podmiot nieodpłatnie sporządza pierwszą kopię dokumentacji medycznej, a za każda kolejną może obciążyć pacjenta opłatą.

Jeżeli placówka medyczna nieodpłatnie sporządziła pierwszą kopię dokumentacji medycznej, natomiast to pacjent nie zgłosił się po jej odbiór w umówiony sposób – placówka medyczna wykonała ciążący na niej obowiązek nieodpłatnego pierwszego udostępnienia dokumentacji medycznej i za kolejną kopię tej samej dokumentacji medycznej może pacjenta obciążyć opłatą.

Rzecznik dodał, że dana przychodnia powinna uzgodnić z pacjentem lub poinformować go, kiedy i gdzie kopia dokumentacji medycznej będzie do odbioru. Jeśli pacjent nie może sam odebrać dokumentacji, może ewentualnie uzgodnić odbioór w innym terminie lub w inny sposób. 

Zapytaj Rzecznika Praw Pacjenta o co chcesz!

“Pacjenci pytają, Rzecznik odpowiada” to nowy pytań i odpowiedzi do RPP. Odpowiedzi Rzecznika publikowane są na social mediach RPP, m.in. na Facebooku i Instagramie. Z pytaniem może zgłosić się każdy.

Warto dodać, że Rzecznik Praw Pacjenta przygotował również zastawienie najczęściej zadawanych na pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta pytań. Zakładka ta jest na bieżąco aktualizowana, a pytania podzielone są tematycznie. 

Pytania i odpowiedzi do Rzecznika Praw Pacjenta

Przypomnijmy również, że 800 190 590 to bezpłatny ogólnopolski numer infolinii, na który mogą zadzwonić wszyscy którzy chcą uzyskać szybką, kompleksową i przejrzystą informację dotyczącą praw pacjenta oraz funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł7 czerwca 2014 roku zmarła Anna Teresa Tymieniecka
Następny artykułKampania do europarlamentu na finiszu. Kandydaci namawiali do głosowania i prezentowali swoje postulaty [FOTO]