A A+ A++

źródło: shutterstock.com

Nowoczesne technologie sprawiają, że nasze codzienne życie jest łatwiejsze. Niestety niosą również ze sobą pewne zagrożenia. Dlatego przed skorzystaniem z atrakcyjnych rozwiązań, jakim jest niewątpliwie dokonywanie płatności telefonem, warto zastanowić się czy jest to sposób bezpieczny. A zatem, czy płacenie telefonem jest bezpieczne – odpowiadamy!

Płatności zbliżeniowe NFC – czym są?

Zyskujące popularność płatności NFC to sposób na dokonanie wygodnej i szybkiej zapłaty za pomocą telefonu. Metoda ta bazuje na technologii HCE (ang. Host Card Emulation) pozwalającej utworzyć w telefonie (w module NFC) wirtualną wersję karty płatniczej. Jak to zrobić? Wystarczy włączyć w urządzeniu mobilnym moduł NFC, który odpowiada za łączność pomiędzy wirtualną kartą a terminalami płatniczymi i skonfigurować płatności zbliżeniowe. Oczywiście to, jak konkretnie ustawić płacenie NFC zależy zarówno od konkretnego modelu smartfona, jak i od wymogów danego banku. Nie jest to jednak trudne, więc po przejściu kilku kroków można korzystać z płatności NFC na każdych zakupach. Chcąc zapłacić wystarczy zbliżyć telefon do terminala, podobnie jak to się dzieje ze zwykłą zbliżeniową kartą debetową lub kredytową. Niewątpliwie karta płatnicza w telefonie to wygodne rozwiązanie, ale czy płacenie telefonem jest bezpieczne?

Płacenie NFC a bezpieczeństwo

Każdy, kto z rezerwą podchodzi do nowoczesnych technologii zastanawia się czy płacenie NFC to rozwiązanie rozsądne. Okazuje się, że metoda ta jest nawet bezpieczniejsza od płatności kartą! Jak to możliwe? Przede wszystkim podczas płatności telefon potrzebuje nie tylko posiadać połączenie z internetem, ale też musi być odblokowany, co oznacza, że ekran jest na chwilę wybudzony. Tym samym nie ma ryzyka dokonania przypadkowej płatności, gdy telefon będzie się znajdował w kieszeni, w torebce czy też w plecaku. Po drugie karta płatnicza w telefonie, podobnie jak klasyczna karta, wymaga potwierdzenie numerem PIN transakcji, która przekracza 100zł (lub innej podobnej kwoty w zależności od indywidualnych ustawień). Zawsze też możemy wyłączyć NFC w momencie, gdy funkcja nie jest potrzebna. Naturalnie, aby dokonać płatności nasza karta płatnicza w telefonie musi być naprawdę blisko terminala – kilka, maksymalnie kilkanaście centymetrów. Na tym jednak nie koniec! Ktoś, kto ukradnie lub znajdzie naszą kartę płatniczą może bez większych przeszkód próbować dokonać transakcji zbliżeniowej w dowolnym sklepie. Jeśli to samo spotka nasz telefon, to dodatkowym zabezpieczeniem jest blokada ekranu, której zdjęcie wymaga podania kodu, wzoru, odcisku palca lub innej formy weryfikacji.

Znaczek NFC w telefonie/ czy płacenie telefonem jest bezpieczne?

źródło: unsplash.com

Karta płatnicza w telefonie – zalety

Jak widać, nie ma powodów, by zastanawiać się czy płacenie telefonem jest bezpieczne. Jednak bezpieczeństwo finansów to nie jedyny argument za tym, by korzystać z płatności zbliżeniowych NFC. Dzięki nim można zapomnieć o konieczności noszenia portfela i gotówki oraz pliku kart debetowych oraz kredytowych. To szczególnie cenne chociażby z punktu widzenia aktywnych osób uprawiających sport na świeżym powietrzu. Nie da się też ukryć, że upilnowanie samego telefonu, na przykład na wycieczce jest dużo łatwiejsze, niż czuwanie nad telefonem, portfelem i innymi ważnymi rzeczami. Ponadto płacąc zbliżeniowo telefonem nie zdradzamy naszych danych, a także nie oddajemy go w ręce osób przyjmujących płatność. Zatem minimalizujemy chociażby ryzyko przepisania numeru karty, daty ważności i kodu zabezpieczającego, czyli danych niezbędnych do płatności kartą w sieci.

Mocnym argumentem za płatnościami w telefonie jest też fakt, że jeden telefon może obsługiwać kilka kart płatniczych. Zatem w zależności od sytuacji możemy korzystać ze środków z różnych kont, na przykład osobistego i firmowego. W dodatku w przypadku kradzieży lub zagubienia telefonu wystarczy raz skontaktować się z bankiem, aby zastrzec usługę płatności zbliżeniowych telefonem. Gdy zaś stracimy portfel musimy zastrzec każdą kartę osobno, nie mówiąc o stracie dokumentów i innych ważnych elementach.

Podsumowując, czy płacenie telefonem jest bezpieczne? Tak! Czas, by płacenie NFC stało się metodą, która przestaje budzić obawy użytkowników i okaże się naszą codziennością, jak inne formy płatności. Tym bardziej, że coraz więcej urządzeń obsługuje tę formę płatności, na przykład niektóre modele smartwatchy. Karta płatnicza w telefonie powinna zatem stać się dla nas czymś naturalnym.


Reklama



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSandra Kubicka “bawi się w modeling”. Opublikowała zdjęcie w bikini
Następny artykułWojna w Ukrainie. W Buczy w budynku rady miejskiej Rosjanie uprowadzili sześć osób