Sugestie żeby miasto Piotrków Trybunalski zerwał umowy partnerskie z rosyjskim miastem Kostroma oraz Maładecznem na Białorusi, pojawiły się po tym kiedy reżim rosyjski napadł w czwartek na Ukrainę. Pytamy zatem w Urzędzie Miasta, czy taki scenariusz jest możliwy.
Taki apel wystosował między innymi były piotrkowski radny Paweł Ciszewski, który na swoim facebookowym profilu napisał:
Nie chcemy mieć partnerów, którzy mogą wpaść czołgiem z wizytą. Domagamy się zerwania partnerstwa z miastami Rosji i Białorusi.
Pytamy więc Pawła Ciszewskiego o powody swojego wpisu.
Dlatego, że Białoruś jawnie wspiera atak na Ukrainę, z jej terytorium wyprowadzane są ataki. To jest reakcja jaką możemy zrobić na poziomie lokalnym, żeby symbolicznie wyrazić dezaprobatę, a nie udawać, że nic się nie stało. W uchwale Rady Miasta można wspomnieć, że mamy świadomość, że nie wszyscy się z tym zgadzają, jednak przy takim akcie agresji i bandytyzmu nie możemy zachować się inaczej. Nie możemy udawać, że nic się nie zmieniło. Kraj agresorów musi być piętnowany.
Z wnioskiem formalnym do przewodniczącego Rady Miasta o zerwanie współpracy z Kostromą w Rosji, występować będą radni Prawa i Sprawiedliwości. Zapowiedział to w rozmowie z nami radny Łukasz Janik.
Radni PiS wystąpią z wnioskiem formalnym do Rady Miasta o zerwanie współpracy z miastem partnerskim Kostroma z Federacji Rosyjskiej. Nie będzie występować jednak o zmianę nazwy ulicy, bo to jest tylko utrudnienie dla mieszkańców i dodatkowe koszty.
Okazuje się że miasto Piotrków nie zerwie umów partnerskich z białoruskim Maładecznem i rosyjską Kostromą. Zapytany o to rzecznik prasowy prezydenta Jarosław Bąkowicz, odpowiada:
Umowy partnerskie nie będą wypowiedziane. Bo czy Polska zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją?
Dlaczego mamy się wychylać przed ruchy dyplomatyczne naszego kraju? Mało tego, nie dość że Polska nie zerwała z Rosją stosunków dyplomatycznych, to relacje gospodarcze kwitną. Węgiel, gaz, stal i inne materiały „płyną” do Polski. Skoro nasz kraj to utrzymuje, to dlaczego my mamy zrywać relacje między mieszkańcami? My mamy relacje między samorządami. Przypomnę, że Piotrków ma długoletnie i bardzo dobre relacje z Kostromą. Proszę nie mylić działań politycznych z typowymi relacjami międzyludzkimi.
Piotrków umowę partnerską zawarł z Kostromą w 2009 roku, a z Maładecznem w 1996 roku.
Z kolei w Bełchatowie, wobec sytuacji, jaka ma miejsce za naszą wschodnią granicą, Rada Miejska podjęła uchwałę o zawieszeniu współpracy partnerskiej z rosyjskim miastem Sowieck. W uzasadnieniu czytamy: „W obliczu agresji Rosji na suwerenne państwo Ukrainę, Rada Miejska w Bełchatowie wyraża stanowczy sprzeciw wobec podjętych przez agresora działań. Jednocześnie wyrażamy swoje wsparcie i solidaryzujemy się z mieszkańcami Ukrainy, dla których nadszedł trudny czas wojny”.
– Wystosujemy pismo do miast partnerskich na Ukrainie – Nowogradu Wołyńskiego oraz Jużnoukraińska – z deklaracją zorganizowania szeroko rozumianej pomocy materialnej. Mamy tu na myśli m.in. przekazanie artykułów spożywczych, chemicznych czy agregatów prądotwórczych – powiedziała podczas sesji Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. – Nie wykluczamy przyjęcia osób uciekających przed wojną z Ukrainy. Przygotowujemy się już do tego, czekamy na wytyczne wojewody bądź rządu, i będziemy takie działania realizować – dodaje prezydent Mariola Czechowska.
Z masztu przed urzędem miasta Bełchatowa zniknie tabliczka wskazująca kierunek do Sowiecka.
A jakie jest wasze zdanie w tej sprawie? Czekamy na komentarze.
reklama
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS