A A+ A++

Czy piorun może wpaść do domu? O tym kulistym krążą legendy

Czy piorun może wpaść do domu?

Czy piorun może wpaść do domu?

Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Chubarov

ZS

06.09.2024 21:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jednych zachwycają, w innych wzbudzają lęk. Wyładowania atmosferyczne, choć piękne, mogą pozostawiać po sobie znaczne szkody. Czy jednak lęk przed piorunami, kiedy znajdujemy się w domu, jest uzasadniony? Eksperci rozprawili się popularnymi mitami.

Pioruny są jednym z najbardziej spektakularnych i zarazem niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, które budzą respekt i strach wśród ludzi. Wiele osób, gdy tylko usłyszy pomruk nadchodzącej burzy, od razu wyłącza z kontaktów wszelkie sprzęty, takie jak telewizory, lodówki, komputery, ekspresy do kawy.

Jeżeli choć trochę fascynuje nas przyroda, z pewnością choć raz słyszeliśmy o piorunie kulistym. Nie brakuje gawędziarzy, którzy twierdzą, że ów piorun wpadł do czyjegoś domu. Ale czy to w ogóle możliwe?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Przyleciały do Polski. Zachowaj spokój, gdy się zbliżą

Budzą postrach. Co należy wiedzieć o piorunach?

Zacznijmy od podstaw. W jaki sposób powstają pioruny? Kilka słów wstępu w DDTVN powiedział Cezary Skipniewski z Centrum Nauki Kopernik.

– Co to jest piorun? To właściwie zjonizowany gaz. Bardzo wysoka temperatura i bardzo duża energia, która szuka ujścia, bo wszystko w przyrodzie dąży do równowagi – tłumaczył.

Warto wiedzieć, że piorun może zostać przyciągnięty przez dach, który posiada metalowe elementy i anteny, ale też przez np. rynny. W tym miejscu przyda się też wiedza, w jaki sposób działa piorunochron – dzięki metalowym elementom ściąga on na siebie doładowanie, a następnie odprowadza je do ziemi.

Zobacz także

Nielegalne w lesie. Setki złotych grzywny to najlżejsza kara
Nielegalne w lesie. Setki złotych grzywny to najlżejsza kara

Niekończące się “historie”

Wokół burz krąży wiele mitów, przez które niektórzy ludzie w panice przed zbliżającą się nawałnicą zamykają okna, odłączają wszystko z gniazdek, i chowają żywność do lodówki. Nie brak też historii traktujących o tym, że piorun przez niezamknięte okno wpadł do środka.

– Każdy ma jakiegoś wujka albo dziadka, któremu piorun kulisty wpadł do domu (…). Może zdarzyć się, że piorun uderzy nam w sieć elektryczną. Wtedy może dojść do zwarcia w gniazdku. Dla bezpieczeństwa sprzętów warto je odłączyć – stwierdziła w rozmowie z DDTVN Kasia Wakuluk z Centrum Nauki Kopernik.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZnikną setki bankomatów w Polsce! Trwa wielka akcja likwidacji urządzeń
Następny artykułVolkswagen zapowiada cięcia. Największa gospodarka Europy w kłopotach