Choć outsourcing informatyczny cieszy się sporym powodzeniem, to nadal budzi wiele pytań i wątpliwości. Najwięcej z nich dotyczy oczywiście kosztów, jakie trzeba ponieść w ramach współpracy z firmą z zewnątrz. Czy może to być dla nas zbyt drogie rozwiązanie? Czy outsourcing IT może obciążyć firmowy budżet? Odpowiadamy!
Czym jest outsourcing informatyczny?
Outsourcing informatyczny to rozwiązanie skierowane do osób prowadzących własne firmy, które nie chcą inwestować w tworzenie własnego działu IT, ale też nie mogą sobie pozwolić na rezygnację z usług fachowców od IT. Na pewno nie jest to wskazane tam, gdzie praca opiera się na sprzęcie komputerowym. Zarówno stworzenie sieci komputerowej, jej moderowanie, czy nawet ulepszanie to nie lada wyzwanie dla tych, którzy nie dysponują odpowiednią wiedzą, czy doświadczeniem. A co dopiero, gdy pojawią się usterki, przyjdzie się zmierzyć z wirusami, czy nawet uszkodzeniem danych.
W takich przypadkach potrzebny jest nadzór kogoś, kto będzie w stanie szybko przywrócić sprzęt, jak i cały system do dobrej pracy. Z pomocą przychodzi właśnie outsourcing informatyczny. Czym on jest? Outsourcing informatyczny, zwany również outsourcingiem IT to usługa polegająca na zleceniu różnego typu zadań i działań informatycznych firmie z zewnątrz. Oczywiście nie mówimy tutaj o przypadkowo wybranej firmie, lecz o najlepszych specjalistach z branży, ponieważ właśnie takich zatrudniają firmy oferujące outsourcing informatyczny.
W ramach takiej usługi fachowcy są w stanie zrealizować naprawdę wiele różnych zadań, zaczynając od tych najprostszych, jak zrobienie aktualizacji systemu, a kończąc na odzyskiwaniu utraconych danych, czy na wzmocnieniu zapory systemu. Jednak to tylko kilka przykładów, ponieważ w ramach outsourcingu IT specjaliści są w stanie zmierzyć się z tworzeniem baz danych, modernizacją całego systemu komputerowego, czy nawet z administracją serwerami. Chętnie też będą sprawdzać cały sprzęt pod kątem bezpieczeństwa, czy wydajności, więc korzystanie z ich wsparcia to również pewność, że praca w firmie nigdy nie zostanie przerwana i nie będzie trudności z dochowaniem terminów.
Outsourcing informatyczny – od czego zależą jego koszty?
Na pierwszy rzut oka można uznać, że każda firma oferująca outsourcing IT jest w stanie z góry określić, ile będzie kosztować nas współpraca. Jednak w tym przypadku cennik ustalany jest zawsze indywidualnie i zależy od wielu różnych aspektów. Przede wszystkim mowa tutaj o rodzaju współpracy, ponieważ innych kosztów należy się spodziewać, gdy decydujemy się na stałą współpracę, a innych, gdy mamy w planach jednorazową usługę. Istotne znaczenie ma również to, jakie zadania zamierzamy powierzyć fachowcom od IT.
Drobne prace typu wykonanie aktualizacji systemu zawsze oznaczają niewielkie koszty, ale odzyskiwanie danych, rozbudowa sieci komputerowej, czy nawet serwisowanie wszystkich komputerów to już praca na dłużej, a wtedy również koszty mogą się zwiększyć. Poza tym musimy pamiętać, że na rynku działa wiele firm i każda zapewnia swoje wsparcie w innych stawkach. Jeśli zatem będziemy wybierać kogoś dla siebie, to musimy liczyć się z tym, że nawet te same usługi mogą oznaczać inne koszty u dwóch różnych firm.
Outsourcing informatyczny – obciąży firmowy budżet, czy nie?
Każdy, kto oczekiwał jednoznacznej odpowiedzi, pewnie przeżyje lekki zawód, ale trudno ją udzielić. Widać, że koszty outsourcingu informatycznego zawsze ustalane są indywidualnie i zależą od wielu różnych czynników. Jednak warto wiedzieć, że istnieją sposoby na to, by je skutecznie obniżyć. Wystarczy, że postawimy na usługi profesjonalnej firmy IT, a koszty nie będą stanowić dla nas żadnego wyzwania. Jak to możliwe? Profesjonalne firmy zawsze starają się sprostać oczekiwaniom wszystkich klientów. Dlatego nie dość, że zapewniają wysoką jakość usług, to jeszcze nie naliczają z tego tytułu wygórowanych kosztów. Dzięki temu my nie musimy obawiać się tego, że outsourcing informatyczny mocno obciąży firmowy budżet.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS