A A+ A++

2 marca na biurko prezydenta miasta Łukasza Kulika wpłynęła kolejna interpelacja radnego Mariusza Łuby. Tym razem radny proponuje przeprowadzenie na terenie Ostrołęki akcji społecznej mającej na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa o niebezpieczeństwach czyhających na drodze. Radny Mariusz Łuba ma także nieco szerszy punkt widzenia na inicjatywę niż to było w innych miastach. Proponuje uświadamiać uczniów w trakcie pogadanek na temat zagrożeń, jakie niosą za sobą prowadzenie rozmów czy też wpatrywanie się w telefon w trakcie poruszania się po drodze.

Poniżej zamieszamy pełną treść interpelacji. Prezydent ma na odpowiedź 14 dni.

Szanowny Panie Prezydencie!

W trakcie moich podróży po Polsce zaobserwowałem bardzo ciekawą akcję społeczną „Odłóż smartfon i żyj”. W wielu miastach m.in. Warszawie, Katowicach, Ostródzie, Lesznie, Świebodzinie, Mielcu, Przasnyszu przed przejściami dla pieszych znajdują się wymalowane slogany będące myślą przewodnią akcji „Odłóż smartfon i żyj”.

Zwracam się do Pana z prośbą o przeprowadzenie w Ostrołęce podobnego przedsięwzięcia. Głównym celem jest dotarcie do świadomości szczególnie dzieci i młodzieży, że korzystanie ze smartfona i przechodzenie przez przejście dla pieszych, to bardzo złe połączenie. Z moich obserwacji wynika, że zdarza się to nagminnie. Kierowca nie ma szans wyhamować w ostatniej chwili, gdy pieszy wtargnie na pasy, a pieszy nie ma szans w starciu z pojazdem. Niestety, młodzi ludzie często są uzależnieni od telefonów. Nie zwracają uwagi na to, co dzieje się dookoła wpatrując się w aparaty telefoniczne. Dlatego też uważam, że powinniśmy zaangażować w tę akcję młodzież.

Wykaz miejsc, w których powinny pojawić się napisy, możemy przygotować wspólnie z policją i strażą miejską. Dodatkowo proponuję oznaczenie wszystkich przejść przy szkołach. Po wytypowaniu miejsc, młodzież z ostrołęckich szkół mogłaby pod okiem wychowawców i straży miejskiej (zabezpieczającej teren) namalować napisy „Odłóż smartfon i żyj”. Angażując w ten projekt młodzież sprawimy, że informacje rozejdą się tzw. pocztą pantoflową. Trudno o lepsze dotarcie do odbiorców tej akcji.

Nakłady, jakie poniosłoby miasto, są niewielkie i wiążą się z zakupem farby, szablonu.

Rozpoczynając akcję mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa na pasach pójdźmy o krok dalej. Zorganizujmy we wszystkich ostrołęckich szkołach i przedszkolach pogadanki z psychologami odnośnie niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą wpatrywanie się w telefony, czy też głośne słuchanie muzyki w słuchawkach podczas poruszania się ulicami miasta.

Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Pamiętajmy! Lepiej zapobiegać edukując, niż czekać na nieszczęście!

Do tematu wrócimy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCCK Chorzów: Lekki Teatr Przenośny zaprasza w marcu na spektakle / III piętro
Następny artykułOkruszek nie ma szans w Tawernie