Pracę zarobkową można wykonywać na różnych podstawach.Przykładem jest umowa o dzieło lub zlecenie. Czy osoba zatrudniona na podstawie takiej umowy jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy?
Pracownik w rozumieniu Kodeksu pracy (art. 2)
Kodeks pracy wprost wskazuje, kto jest pracownikiem w rozumieniu ustawy kodeksowej. W świetle art. 2 pracownikiem jest więc osoba zatrudniona na podstawie:
- umowy o pracę,
- powołania,
- wyboru,
- mianowania lub
- spółdzielczej umowy o pracę.
Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM
Powyższe wyliczenie nie zawiera umowy o dzieło. Co więcej, w definicji pracownika nie znajduje się także inna popularna umowa cywilnoprawna, a mianowicie – umowa zlecenie. Wskazany w art. 2 Kodeksu pracy katalog podstaw zatrudnienia jest wyliczeniem zamkniętym.
Zdarza się jednak, że dwie strony zawierają umowę o dzieło lub zlecenie, przy czym w rzeczywistości wypełnia ona wszelkie znamiona stosunku pracy (praca od poniedziałku do piątku w wyznaczonych, stałych godzinach pracy i określonym miejscu pracy przy spełnieniu warunku podporządkowania). Takie zatrudnienie należy traktować jak stosunek pracy, a osobę wykonującą pracę za pracownika. Może on wystąpić do sądu pracy o uznanie umowy o dzieło czy zlecenia za umowę o pracę.
Zobacz również:
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1040)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS