A A+ A++

Właściwości oliwy z oliwek są znane i doceniane od tysięcy lat. Jest znakomitym kompanem sałatek, kanapek, jak również sosów. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym czy można na niej smażyć? Czy nie straci wówczas swoich jakże cennych właściwości? Sprawdźmy!

Oliwa z oliwek – co warto o niej wiedzieć?

Historia oliwy z oliwek sięga tysięcy lat. Uprawy gajów oliwnych rozciągały się niemalże po całej Azji Mniejszej, aby następnie dotrzeć do cywilizacji takich jak starożytny Egipt, Babilon czy też Rzym. Oliwa cieszyła się tak ogromnym uznaniem, że przetrwała aż do dziś. Co więcej, cały czas jest przedmiotem badań naukowców, którzy nieustannie odkrywają w niej nowe właściwości i ich zbawienny wpływ na nasz organizm.

Jak powstaje oliwa z oliwek? Kultura wytwarzania jest niezmienna od tysięcy lat. Potrzebne są najlepsze oliwki, aby móc pozyskać z nich zdrowy i aromatyczny wyciąg. Im świeższe, tym lepsza jakość oliwy. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać jej potencjał, warto jest sięgać po oliwę z oliwek extra virgin, w tym np. oliwa grecka https://olini.pl/oliwa-z-oliwek-grecka-olini. To niewątpliwie królowa pośród oliw. Wyróżnia się niesamowitym bukietem smaku i zapachów, które przyciągają niczym magnes nawet największego niejadka i pieszczą podniebienia wytrawnych smakoszy. Oliwa jest tłoczona na zimno i na próżno szukać w niej jakichkolwiek substancji wzmacniających smak. Produkuje się ją wyłącznie z najlepszej klasy oliwek najpóźniej do 24 godzin po zbiorach.

Czy w trakcie smażenia oliwa z oliwek traci swoje właściwości?

Oliwa z oliwek z każdym rokiem zyskuje na popularności, na co bardzo duży wpływ mają jej właściwości prozdrowotne. Dobrej jakości oliwy z oliwek https://olini.pl/kategoria/oliwa z pierwszego tłoczenia to przede wszystkim cenne źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Z tego względu wykazuje się działaniem antyoksydacyjnym – zwalcza wolne rodniki, które m.in. przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w organizmie, jak również do przedwczesnego starzenia się skóry.

Dzięki wysokiej zawartości zdrowych tłuszczów, oliwa extra virgin jest cennym wsparciem dla osób, które zmagają się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Jej spożywanie – oczywiście w odpowiednich porcjach – to ukłon w stronę profilaktyki chorób serca i układu krążenia, w tym miażdżycy.

Ponadto, w oliwie z oliwek znajduje się również witamina E, która podobnie jak wspomniane kwasy tłuszczowe, jest skutecznym antyoksydantem. Z kolei witamina K korzystnie wpływa na liczbę płytek krwi w krwiobiegu.

To jednak nie koniec festiwalu korzyści prozdrowotnych z używania oliwy z oliwek. To także bogactwo polifenoli, które uczestniczą w procesie uszczelniania ścian komórkowych i stają się bardziej elastyczne.

Czy podczas smażenia na oliwie z oliwek traci ona swoje właściwości? Absolutnie nie! Podczas obróbki termicznej nie ma mowy o mniejszej ilości zdrowych tłuszczów. Co więcej, obecność polifenoli sprawia, że nie utleniają się do innych związków. Nie bez znaczenia pozostaje także wysoki punkt dymienia.

Jaki punkt dymienia ma oliwa z oliwek?

Kiedy mówimy o punkcie dymienia mamy na myśli moment, w którym tłuszcz zaczyna wydzielać szkodliwe substancje. Są one groźne dla naszego zdrowia, stąd też należy mieć go na uwadze inwestując tłuszcze dedykowane smażeniu. Jak go zauważyć? To proste, obserwujemy go w momencie, kiedy pojawia się dym.

W przypadku oliwy z oliwek mamy do czynienia z wysoko osadzonym punktem dymienia. W praktyce oznacza to, że jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia nawet wówczas, kiedy mowa o temperaturze w granicach 220-240 stopni Celsjusza. Odpowiedź na pytanie czy to dużo czy też mało brzmi? Oczywiście, że dużo! Tutaj weźmy pod uwagę to, że smażenie, nawet w przypadku bardzo głębokiego tłuszczu to rozgrzanie go do temperatury oscylującej w granicach między 160 a 190 stopni Celsjusza.

Oliwa z oliwek – czy można na niej smażyć i piec?

Tak. Na oliwie z oliwek z powodzeniem można zarówno smażyć, jak i piec. Niezależnie od tego czy mowa o takiej jak oliwa polifenolowa https://olini.pl/oliwa-z-oliwek-wysokopolifenolowa-olini/ czy na przykład produkowana w Grecji, Włoszech, Francji, Chorwacji czy też Hiszpanii. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że samo przygotowywanie potraw przy wykorzystaniu smażenia nie jest zdrowe dla organizmu. Zdecydowanie lepiej spożywać tłuszcze na zimno, niemniej nie oznacza to, że trzeba w ogóle zrezygnować z takiego rodzaju obróbki termicznej.

Odnośnie do pieczenia, to oliwa z oliwek zdecydowanie nadaje się do niego. Sprawdza się nawet w wysokiej temperaturze i podkreśla smak potraw. Smaki aromatycznych mięs lub skąpane w niej warzyw nabierają głębi i sprawiają, że chce się do nich nieustannie wracać.

Jak smażyć na oliwie z oliwek?

Oliwa z oliwek bardzo dobrze spisuje się jako olej do smażenia, jednak warto pamiętać o kilku ważnych wskazówkach, dzięki którym przygotujemy zdrowe i pyszne potrawy.

Po pierwsze, używajmy do tego patelni lub garnka z nieprzywierającą powłoką. Dzięki temu do smażenia wystarczą 2-3 łyżki oliwy. Jeśli stawiamy na patelnię ceramiczną, jej dno wystarczy posmarować niewielką ilością tego oleju roślinnego. Co ważne, nadaje się on również do smażenia na głębokim tłuszczu. Zawsze pilnujmy punktu dymienia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPasażerowie zaczęli skarżyć się na niepokojący zapach. Samolot natychmiast zawrócił na lotnisko
Następny artykułAlonso nie daje się zwieść