A A+ A++

JPK_VAT z oznaczeniami MPP. Od 1 lipca 2021 r. zmianie uległo rozporządzenie z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (ostatnia zmiana – w par. 11 uchylono pkt 2 ustępu 2, co oznacza, że ewidencja nie musi zawierać oznaczenia “MPP”). Jednocześnie ministerstwo nie zmieniło schemy JPK (zmiana będzie wprowadzona w nowym roku), zatem istnieje nadal możliwość wypełniania pola “MPP” w ewidencji. Czy obecnie – po wejściu w życie zmian w powyższym rozporządzeniu – złożenie w urzędzie JPK_VAT z oznaczeniami MPP będzie traktowane jako błąd?

JPK_VAT a oznaczenia MPP po 1 lipca 2021 r.

Bezpieczniej jest składać JPK_VAT z oznaczeniem MPP do momentu wyjaśnienia tej sytuacji.

Za brak adnotacji „mechanizm podzielonej płatności” na fakturze, w sytuacji, gdy przepisy tego wymagają, przewidziano sankcję dla sprzedawcy. Wynosi ona 30% kwoty podatku VAT przypadającej na dostawę towarów i/lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT (art. 106e ust. 12 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 108a ust. 7 ustawy o VAT za naruszenie omawianego obowiązku również dla nabywcy przewidziano sankcję w wysokości 30% kwoty podatku przypadającej na nabyte towary/usługi wymienione w załączniku nr 15. Sankcji można uniknąć, jeżeli pomimo braku adnotacji na fakturze, nabywca uiścił zobowiązanie podzieloną płatnością, przynajmniej w stosunku do towarów/usług wymienionych w załączniku nr 15.

Podstawa prawna:

– art. 108a ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685)

– Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 29 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. 2021 poz. 1179).

Łukasz Klasik

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >> W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach >>

Dowiedz się więcej z naszej publikacji

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych

Tylko teraz

89,00 zł

99,00

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzyznała, że ma problemy z alkoholem. Zarzuty dla 36-latki, która spowodowała wypadek pod Radomskiem
Następny artykuł26 lipca Dniem Pamięci Ofiar Strażnicy. Problemy byłych Świadków Jehowy