A A+ A++

Podatnik ma prawo (nie obowiązek) do odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych, gdy nabyte towary i usługi zostały wykorzystane lub zostaną wykorzystane do czynności opodatkowanych.

Gdy podatnik zdecyduje się odliczyć podatek VAT z faktury powinien pamiętać o ściśle określonym terminie, w którym powinien to zrobić, określonym w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,  w art. 86 ust. 11. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy podatnik nie odliczy podatku w terminie, w którym miał do tego prawo?

CZYTAJ TEŻ: Próbki i prezenty w świetle przepisów ustawy o podatku VAT

Podatnik, gdy zapomni odliczyć VAT z faktury np. w sytuacji gdy faktura po wpłynięciu do firmy się zgubi, lub o niej zapomni, ma dwa wyjścia z tej sytuacji.

Odliczenie podatku poprzez korektę deklaracji

Podatnik, ma prawo odliczyć podatek VAT od nabycia towarów lub usług wykorzystywanych do czynności opodatkowanych w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy po stronie sprzedawcy (jednak nie wcześniej niż w okresie, w którym otrzymał fakturę) lub w trzech następnych okresach rozliczeniowych (rozliczenie miesięczne) lub w dwóch kolejnych (rozliczenie kwartalne).

CZYTAJ TEŻ: Alkohol jako firmowy prezent świąteczny. Co z podatkiem VAT?

W sytuacji gdy podatnik nie obniżył podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w ustawowo określonych terminach może dokonać odliczenia zgodnie z art. 86 ust. 13, 13a ustawy o VAT. Można obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Ustawodawca określił, że podatnik ma do tego prawo nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Decyzja o nieodliczaniu podatku VAT

Gdy podatnik nie zdecyduje się na odliczenie podatku VAT z faktury zakupowej i dokonanie korekty złożonej deklaracji może nie odliczyć podatku VAT i zaksięgować fakturę do kosztów. W tej sytuacji należy jednak pamiętać, że nieodliczony podatek VAT nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Faktura będzie kosztem tylko w wartości netto (art. 46 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT).

Jest jednak wyjątek

Zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 46 lit. a, podatnik, może zaliczyć nieodliczony podatek VAT od zakupów towarów lub usług  do kosztów podatkowych:

  1. ,,jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWaleczni Gruzini, wyrachowana Anglia, zwycięstwa faworytów – eliminacyjny raport
Następny artykułSousa przekazał najnowsze informacje ws. urazu Lewandowskiego. “Taką mam nadzieję”