A A+ A++

Wstajemy rano z łóżka i szybko pędzimy, aby wziąć poranny prysznic. Po zadbaniu o higienę osobistą stajemy przed lustrem i zauważamy na twarzy nowe pryszcze. Nasze palce szybko wędrują w ich kierunku. Chcemy się pozbyć niechcianego gościa. Wydaje się, że najprostszym sposobem jest jego wyciśnięcie. Kilka chwil i po sprawie. Jak się okazuje, wcale tak nie jest. Zobacz, dlaczego nie powinniśmy wyciskać pryszczy.

Czym są i skąd biorą się pryszcze?

Na początek zastanówmy się, czym w ogóle są pryszcze. Można zdefiniować je jako niedoskonałości skórne, które znikąd pojawiają się na naszej twarzy. Są pęcherzykami, które zawierają treść ropną. Najczęściej pojawiają się w okresie dorastania, gdzie są objawem trądziku młodzieńczego. Niemniej jednak, nie możemy powiedzieć, że całkowicie omijają dorosłych. Z pryszczami, w mniejszym bądź większym stopniu, mamy do czynienia na każdym etapie życia.

Za powstawanie pryszczy odpowiada wiele czynników. Główne z nich to powiększone gruczoły łojowe oraz nasilenie wydzielania łoju. Wiele możemy zrzucić też na nasze obciążenie genetyczne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rodzice zmagający się w przeszłości z trądzikiem przekażą tą chorobę dziecku. Niemniej jednak pryszcze mogą zostać również wywołane przez nieprawidłowy sposób odżywiania oraz stres. Warto zauważyć, że niewłaściwa pielęgnacja skóry i stosowanie preparatów komedogennych również nie są sprzymierzeńcem nieskazitelnej cery.

Czy warto wyciskać pryszcze?

Wyciśnięcie pryszcza wydaje się najłatwiejszym sposobem na jego pozbycie. Niestety, jest to błędne myślenie, które w przyszłości może mieć zdecydowanie gorsze skutki. Przede wszystkim, podczas pozbywania się niechcianego gościa z naszej twarzy najczęściej używamy naszych rąk. Te nie zawsze będą czyste i pozbawione wszelkich drobnoustrojów. W związku z tym doprowadzamy do przenoszenia kolejnych bakterii w głąb naszych gruczołów łojowych, co w konsekwencji może prowadzić do powstawania kolejnych wykwitów.

Co więcej, wyciskanie pryszcza powoduje miejscowe stany zapalne skóry oraz nierzadko doprowadza do powstania trudno gojących się ran. W konsekwencji pozbycie się intruza zostanie zakończone blizną na naszej skórze. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do zapalenia naczyń żylnych.

Więcej o wyciskaniu pryszczy znajdziesz na stronie: https://ziaja.com/

Pokusa jest silniejsza

Człowiek jest istotą, która czasami nie potrafi się powstrzymać od wykonywania pewnych czynności. Co w momencie, gdy nasz pryszcz będzie mówił do nas “wyciśnij mnie”? W takiej sytuacji, jeśli na prawdę nie widzimy innego rozwiązania, zadbajmy o kilka podstawowych czynników. Nasze ręce muszą być odkażone tak, aby nie zawierały bakterii i wirusów. Dodatkowo, zaczekaj, aż pryszcz będzie dojrzały. Zasugeruje to wyraźnie widoczny, jasnożółty czubek. Ogrzej miejsce wokół pryszcza oraz przetrzyj środkiem dezynfekcyjnym. Następnie wyciskaj krostę opuszkami palców do momentu, aż zobaczysz delikatne ślady krwi lub osocza, które będą sugerować, że pryszcz został usunięty w poprawny sposób.

Pamiętaj, że powyższe sposoby są całkowitą ostatecznością i nie warto ich nadużywać. Wyciskanie wykwitów nie prowadzi do niczego dobrego. Powstające blizny, stany zapalne, czy przenoszenie zarazków na naszą twarz z pewnością nie przyczynią się do lepszego samopoczucia.

fm

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKim jest klient strategiczny i jak nim zarządzać?
Następny artykułMiasto broni drzew przed Powiatem