A A+ A++

W 2023 roku doszło łącznie do 1471 zdarzeń drogowych, a konkretnie do 144 wypadków i 1327 kolizji. W wyniku powyższych zdarzeń śmierć poniosło 12 osób, a rannych zostało 189 osób.

Tylko na przejściach dla pieszych odnotowano 12 wypadków oraz 7 kolizji, gdzie rannych zostało 14 osób. Dla porównania, w 2022 roku odnotowano 13 wypadków i 9 kolizji na przejściach dla pieszych, w których to zdarzeniach 14 osób zostało rannych.

Według analiz i statystyki z 2023 roku, najniebezpieczniejszą w mieście była Aleja Sikorskiego, gdzie doszło do 54 zdarzeń drogowych. Potem jest ulica Sulejowska, gdzie były 43 zdarzenia. Wśród tych ulic są także Wojska Polskiego i Słowackiego, gdzie odnotowano kolejno 31 i 30 zdarzeń drogowych.

Reasumując, najczęściej do kolizji i wypadków dochodzi na głównych ciągach komunikacyjnych – mówi podkomisarz Jan Kopacz, zastępca naczelnika piotrkowskiej drogówki. – Przede wszystkim jest to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. To taka podstawowa przyczyna kolizji i wypadków – dodaje.

Jednak bezpieczeństwo drogowe to nie tylko kwestia przepisów i infrastruktury, ale także mentalności kierowców. Nadal zmorą dróg Piotrkowa i powiatu są kierujący pod wpływem alkoholu.

W 2023 roku ujawniliśmy na terenie miasta i powiatu piotrkowskiego 219 nietrzeźwych kierujących. Jak wiadomo, jest to naprawdę dużo. Stan po użyciu czy stan nietrzeźwości zaburza nam świadomość kierowania i obserwację otoczenia jadąc samochodem. Do tego zaburzona jest odpowiedzialność za siebie samego oraz innych uczestników ruchu drogowego – mówi podinspektor Jan Kopacz.

A jak najczęściej tłumaczą się kierowcy zatrzymani na “podwójnym gazie”?

Z rozmów z zatrzymanymi kierowcami często wynika, że wypili jedno czy dwa piwa, a okazuje się, że to często jest “o jeden most za daleko”. Pamiętajmy jeszcze o jednej kwestii. To, że w wydychanym powietrzu mam 0.00, to nie zawsze oznacza, że w naszym krwiobiegu tego alkoholu już nie ma. Czasami zdarza się, że w przypadku śmiertelnych wypadków kierowcę poddaje się badaniu krwi, a biegły w krwiobiegu stwierdza obecność alkoholu – tłumaczy zastępca naczelnika piotrkowskiej drogówki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułToyota Yaris dominuje. To najczęściej kupowane auto miejskie
Następny artykułFurMark 2 wyszedł z wersji beta. Program oferuje szereg istotnych zmian w porównaniu do poprzednika