W dobie galopującej inflacji i skokowych podwyżek cen paliw najlepszym sposobem na obniżenie kosztów eksploatacji samochodu pozostaje instalacja LPG. Drobni przedsiębiorcy stają jednak przed pytaniem – czy można zamontować gaz w leasingowanym aucie?
Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA wynika, że w minionym roku wyraźnie wzrosło zainteresowanie nowymi samochodami wyposażonymi w instalacje gazowe. Skumulowane dane po trzech kwartałach 2022 roku (najnowsze zweryfikowane dane) mówią o 188 034 rejestracji nowych aut z LPG w stosunku do 166 711 w tym samym okresie roku 2021. To wzrost o 12,8 proc., będący głownie zasługą rosnącego zainteresowania ofertą Dacii.
Niestety oferta modeli z fabryczną instalacją LPG kurczy się z roku na rok, co sprawia, że wielu kierowców decydować się musi na przeróbkę auta na gaz we własnym zakresie. Czy można zamontować instalację gazową w samochodzie finansowanym z leasingu?
Według danych ACEA opublikowanych w styczniu 2023 roku, samochody z instalacją gazową stanowią aż 13,4 proc. ogółu aut osobowych w naszym kraju. Dla porównania, w uznawanych do niedawna za europejską “stolicę LPG”, Włoszech jest to 7 proc., a np. w Holandii 1,1 proc. Co więcej, w obliczu niepewnej sytuacji na rynku paliwowym śmiało zakładać można, że zainteresowanie samochodami na gaz w Polsce jeszcze wzrośnie.
Co zrobić w sytuacji, gdy chcemy zainstalować instalację LPG w leasingowanym aucie? Zazwyczaj nie ma ku temu przeszkód, ale musimy liczyć się z koniecznością spełnienia pewnych procedur.
Leasingobiorca nie może zapominać, że każda nawet najmniejsza zmiana w przedmiocie leasingu, powinna być poprzedzona pisemną zgodą firmy leasingowej. Jest to bardzo istotne, ponieważ doposażenie samochodu na własną rękę, leasingodawca może potraktować jako złamanie warunków umowy i w konsekwencji ją wypowiedzieć.
Leasingobiorca ma obowiązek poinformować leasingodawcę o swoich zamiarach. Można to zrobić wypełniając stosowny wniosek. Najczęściej nie ma problemów z jego akceptacją. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wystawienie zgody na modyfikację przedmiotu leasingu wiąże się z określoną opłatą, która powinna być ujęta w tabeli opłat dodatkowych dołączonej do umowy leasingowej.
Po otrzymaniu zgody na doposażenie auta w instalację LPG, leasingobiorca najczęściej może sam wybrać zakład, który podejmie się jej montażu. Zakładana instalacja musi być fabrycznie nowa i dobrej jakości, ponieważ – zgodnie z umowami leasingowymi – doposażenie samochodu nie może obniżyć jego wartości całkowitej. W większości przypadków (zależy od treści indywidualnych umów) to leasingobiorca ponosi koszty modyfikacji.
Rzadziej zdarza się jednak, że koszt instalacji pokrywa leasingodawca. W takiej sytuacji dochodzi do zmiany umowy leasingowej w taki sposób, że koszt instalacji jest doliczany do … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS