A A+ A++

Czy drogę gminną nie posiadającą statusu drogi publicznej o szerokości w liniach rozgraniczających 3,0 m, można zakwalifikować w postępowaniu o uzyskanie warunków zabudowy, jako dostęp do drogi publicznej, mimo że nie są spełnione parametry dróg publicznych?

Tak. W postępowaniu o uzyskanie warunków zabudowy drogę gminną można zakwalifikować jako dostęp do drogi publicznej, w tym postępowaniu nie bada się czy droga gminna spełnia parametry drogi publicznej.

Na czym polega dostęp do drogi publicznej?

Zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku gdy teren ma dostęp do drogi publicznej, natomiast art. 2 pkt 14 u.p.z.p. wyjaśnia, że przez dostęp do drogi publicznej należy rozumieć bezpośredni dostęp do tej drogi albo dostęp do niej przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej.

Jak dzielą się drogi publiczne

Określony w art. 5 ust. 1 pkt 9 Prawa budowlanego warunek dostępu nieruchomości do drogi publicznej jest spełniony tylko, gdy teren ma dostęp do drogi zaliczonej do jednej z dróg wymienionych w art. 2 ust. 1 ustawy o drogach publicznych, który stanowi, że drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe i drogi gminne.

Dostęp do drogi publicznej w rozumieniu ustawy o drogach publicznych

Na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy należy tylko ustalić, czy wnioskowana inwestycja w danym terenie jest możliwa do zrealizowania w świetle przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a dostęp do drogi gminnej spełnia warunek określony w art. 61 ust. 1 pkt 2 u.p.z.p., o którym mowa w art. 2 pkt 14 u.p.z.p. i jest dostępem do drogi publicznej w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o drogach publicznych.

Tym bardziej, że warunek określony w art. 61 ust. 1 pkt 2 u.p.z.p. zgodnie z art. 2 pkt 14 u.p.z.p. spełnia również dostęp pośredni, przez inne nieruchomości, na których albo ustanowiono służebność drogową albo stanowią one drogi wewnętrzne niezaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych.

Podstawa prawna:

art. 2 pkt 14 oraz art. 61 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2021 r. poz. 741)

art. 5 ust. 1 pkt 9 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351)

art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1376)

Dominik Majewski

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Regulaminy pracy w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego (PDF)

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoruszające nagranie kilkuletniego chłopca z Ukrainy. “Będzie pomagał naszym bohaterom”
Następny artykułUkraiński marynarz próbował zatopić jacht rosyjskiego oligarchy