A A+ A++

Internetowy kurs rolniczy – czy nauka online jest możliwa?

Nie będziemy trzymać cię w niepewności i rozpoczniemy od odpowiedzi na najważniejsze pytanie: czy istnieje w ogóle kurs rolniczy online, który pozwala zdobyć kwalifikacje zgodne z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego? Z formalnego punktu widzenia taką możliwość daje on tylko wtedy, gdy jest realizowany z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w trybie asynchronicznym. Kwalifikacyjny kurs rolniczy w takiej formie oferuje między innymi platforma dydaktyczna KKZ, która uzyskała akredytację Łódzkiego Kuratora Oświaty (nr ŁKO.WWOiKS.546.5.2022.JJ) na prowadzenie kursu ROL.04 Prowadzenie produkcji rolniczej. Nabyte dzięki kursowi rolniczemu kwalifikacje są uznawane nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej.

Co daje kurs rolniczy i kto może się na niego zapisać?

Wiesz już, czy istnieje całkowicie internetowy kurs rolniczy. Czas przejść do kwestii formalnych i organizacyjnych. Czy to dobry wybór dla ciebie? Przyszły uczestnik musi spełnić kilka wymagań. Nie powinno być to trudne, ponieważ kursantem może zostać osoba, która ma:

  • minimum podstawowe wykształcenie,

  • ukończone 18 lat,

  • ważne prawo jazdy kategorii B.

A co daje ukończenie kwalifikacyjnego kursu rolniczego? Samo zakończenie nauki to nie wszystko. Kursanci przystępują również do egzaminu zawodowego przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, składającego się z części pisemnej i ustnej. Jest on realizowany w dwóch sesjach – letniej i zimowej. Jego zdanie wiąże się z otrzymaniem certyfikatu i dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego absolwenci kwalifikacyjnego kursu zawodowego ROL.04 mogą:

  • odprowadzać składki do KRUS-u,

  • nabywać ziemię rolną o powierzchni wynoszącej powyżej 1 ha,

  • starać się o dotacje,

  • legalnie prowadzić gospodarstwo rolne.

Uzyskane dzięki kursowi kwalifikacje zawodowe z zakresu prowadzenia produkcji rolniczej są zgodne z między innymi z rozporządzeniem MEN z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.

Kwalifikacje rolnicze – dlaczego warto?

Dla wielu osób kwalifikacyjny kurs rolniczy jest jedną z możliwości na zdobycie uprawnień potrzebnych do przejęcia gospodarstwa po rodzicach. Dla innych jest to z kolei szansa na rozpoczęcie nowego życia poza miastem i korzystanie ze wszystkich przywilejów, w tym np. z ubezpieczenia w KRUS-ie. W każdym przypadku kurs rolniczy pozwala w szybki i wygodny sposób uzyskać kwalifikacje uznawane w całej Unii Europejskiej.

tekst płatny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUnia ustępuje rolnikom. Będą duże zmiany w Zielonym Ładzie
Następny artykuł“Love Island. Wyspa miłości”. Ale przemiana! Monika postawiła na ostre cięcie