A A+ A++
Home Waszym zdaniem

Praca meble łóżka Sulęcin

W ostatnim roku problem długów znacznie się pogorszył – w dużej mierze za sprawą pandemii koronawirusa. Spowolnienie gospodarki przełożyło się na redukcję wielu miejsc pracy, np. w sektorach turystyki i gastronomii, a to pogłębiło trudności w spłacie zobowiązań. Również osoba, która jest Ci bliska, wpadła w długi? Zastanawiasz się, czy jest możliwa spłata kredytu przez osobę trzecią? Dowiedz się, jak pomóc najbliższym w uregulowaniu zobowiązań.

Spłata kredytu przez osobę trzecią – czy to możliwe?
Od razu odpowiadamy: tak, spłata kredytu przez osobę trzecią jest możliwa. Tę kwestię regulują przepisy polskiego prawa, zgodnie z którymi wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia od osoby trzeciej, nawet jeśli jego spłata nastąpiła bez wiedzy dłużnika.
Co ważne, takiej spłaty może dokonać zarówno osoba spokrewniona z zadłużonym, jak i dowolna inna, która nie pozostaje z nim w prawnych relacjach. Oznacza to, że długi może spłacić zarówno rodzic dłużnika, jego rodzeństwo, małżonek, jak i przyjaciel.

Jak spłacić zobowiązanie za bliską osobę krok po kroku?
W teorii możesz po prostu dokonać przelewu na konto wierzyciela. Jednak w praktyce, zanim to zrobisz, warto uzyskać dokładniejsze informacje o długu – tak, aby pieniądze zostały poprawnie zaksięgowane na poczet konkretnego zobowiązania finansowego.
Przykładowo, jeżeli chcesz uregulować ze swojego konta ratę długu klienta firmy windykacyjnej, np. Ultimo, poproś osobę zadłużoną o to, żeby pokazała Ci ostatnie pismo w sprawie tej wierzytelności. Znajdziesz w niej numer sprawy, której dotyczy zadłużenie oraz – najczęściej – indywidualny numer konta przypisany do tego długu. To na ten rachunek należy wpłacić pieniądze, a w tytule przelewu wpisać imię i nazwisko dłużnika oraz numer sprawy. Dzięki temu zyskasz pewność, że środki trafią tam, gdzie trzeba.

Formalne przejęcie długu przez osobę trzecią – kiedy warto to zrobić?
Dług bliskiej Ci osoby jest na tyle wysoki, że nie jesteś w stanie go uregulować w ramach jednej płatności? Mimo to, możesz chcieć przejąć na siebie całe zobowiązanie – choćby po to, aby uwolnić swojego krewnego od negatywnej historii kredytowej. Możesz to zrobić, jednak wówczas konieczne jest dopełnienie formalności.
Przede wszystkim na zmianę właściciela długu musi się zgodzić wierzyciel – a więc należy skontaktować się np. z bankiem lub obsługującą Cię firmą windykacyjną w celu ustalenia szczegółów takiego przekazania. Po drugie zaś przejęcie musi zostać potwierdzone sporządzoną w formie pisemnej umową.

Przejąłeś dług i co dalej?
Udało Ci się formalnie przejąć dług osoby trzeciej? Jeśli tak, teraz pozostaje go spłacać. Warto jednak skontaktować się z wierzycielem lub obsługującą tę płatność firmą windykacyjną – po to, aby ustalić dogodny dla siebie sposób uregulowania zobowiązania. Możesz np. ustalić nową wysokość rat albo dopasować termin ich spłaty do dnia, w którym otrzymujesz wypłatę.
Większość tych kwestii, zwłaszcza jako klient firmy windykacyjnej, załatwisz w kilka minut, bez wychodzenia z domu. Wystarczy zalogować się do panelu obsługi klienta online i wybrać odpowiednie opcje. Spłata zobowiązania też może się odbyć on-line.
Jeżeli nie jesteś pewien, jak najkorzystniej spłacić długi bliskiej osoby, możesz też skontaktować się z doradcą klienta, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten proces.’

Materiał Partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSM Grudziądz: Mieszkańcy Grudziądza spalają niedozwolone materiały, interwencje strażników
Następny artykułPolicja Ostrów Wlkp.: Obywatelskie ujęcie kierowcy z promilami