Chcemy pracownikom administracyjno-biurowym (wykonującym pracę tylko w biurze) wypłacać ekwiwalent pieniężny za pranie oraz używanie własnej odzieży i obuwia służbowego. Pracownicy korzystają z jednolitej odzieży służbowej. Wypłata ekwiwalentu wynikałaby wprost z przepisów wewnętrznych obowiązujących u pracodawcy. Czy możliwa jest, zgodnie z art. 2377 Kodeksu pracy, wypłata ekwiwalentu za pranie i używanie własnej odzieży służbowej, a nie roboczej? – pyta Czytelniczka z Włocławka.
Rada
Ekwiwalent, o którym mowa w art. 2377 Kodeksu pracy, przysługuje pracownikowi używającemu własnej odzieży roboczej – stosowanej ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne, bhp lub w celu ochrony odzieży własnej pracownika. W pytaniu jest natomiast mowa o odzieży służbowej, stosowanej w celu zachowania jednolitego wizerunku firmy. Pracodawca może jednak przyznać w swoich wewnętrznych przepisach ekwiwalent za używanie i pranie takiej odzieży służbowej.
Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Uzasadnienie
Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
-
jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu;
- ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy
– art. 2377 § 1 Kodeksu pracy.
Różnice między odzieżą roboczą i służbową
Należy podkreślić, że w przepisach Kodeksu pracy jest mowa o odzieży roboczej, czyli odzieży używanej po to, aby nie zniszczyć czy pobrudzić odzieży własnej lub ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne, bhp. W pytaniu chodzi natomiast o odzież służbową, zakładaną w celu zachowania jednolitego wizerunku firmy. Zatem powyższy przepis nie dotyczy odzieży, o której mowa w pytaniu. Oczywiście pracodawca ma prawo wprowadzić w swoich wewnętrznych przepisach zasady dotyczące odzieży służbowej, w tym używania własnej odzieży, jej prania i ekwiwalentu. Pracodawca ma prawo ustalić, że pracownicy używają swojej odzieży jako służbowej (np. białe bluzki i granatowe spódnice dla kobiet), sami ją piorą i otrzymują z tego tytułu ekwiwalent.
Zobacz również:
Należy podkreślić, że ekwiwalent za pranie odzieży roboczej jest zwolniony z podatku i składek ZUS (pod warunkiem, że jest indywidualnie ustalony dla każdego pracownika i zróżnicowany; inaczej jest oskładkowanym ryczałtem). Zwolnienia te nie dotyczą jednak ekwiwalentu za pranie odzieży służbowej. Jeżeli pracodawca zdecyduje się na wypłatę takiego ekwiwalentu, to wówczas jego wartość podlega zarówno oskładkowaniu jak i opodatkowaniu.
PODSTAWA PRAWNA:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS