A A+ A++

Kontynuacja obniżania stóp procentowych nie jest w zupełności wykluczona, jednak na ten moment, w zgodzie z najnowszą projekcją inflacyjną, Narodowy Bank Polski nie wyraża potrzeby ingerencji w obecną wartość stóp procentowych. Według jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Kamila Zubelewicza, Narodowy Bank Polski może trwale zastosować inne narzędzie, którym jest skup aktywów. Ponadto optymistyczne założenia zakładają rozwiązanie głównych problemów wynikających z trwającej obecnie pandemii COVID-19. W tym scenariuszu nie pojawia się konieczność dalszego obniżania stóp procentowych, jednak ta opcja nie jest zupełnie wykluczona.

Według ekspertów z FoxyCredit, kolejna obniżka stóp procentowych może nie mieć tak dużego wpływu na ilość zaciąganych zobowiązań przez Polaków, jak miało to miejsce w przeszłości. Możliwe, że wraz z następną obniżką stóp procentowych, zmniejszą się także inne koszty kredytów, co będzie stanowiło zachętę dla osób niezdecydowanych, poszukujących źródeł dodatkowego finansowania. W samym tylko roku 2020, Rada Polityki Pieniężnej trzy razy zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych, w sumie o 1,4 pkt proc. Obecna stopa referencyjna wynosi 0,1 proc.

FoxyCredit to strona internetowa, która udostępnia subiektywne i rzetelne opinie na temat rynku szybkich pożyczek pozabankowych, które są udzielane online w wielu krajach europejskich. FoxyCredit w Polsce dedykowany jest mieszkańcom naszego kraju, poszukującym sprawdzonych i jasnych danych na temat tego, jakie pożyczki pozabankowe są dostępne w Polsce. Na stronie FoxyCredit znajduje się stale aktualizowany ranking, dzięki któremu w szybki sposób można znaleźć firmy udzielające pożyczek na najkorzystniejszych zasadach. Wszystkie informacje są łatwe do sortowania, a z rankingu można przejść bezpośrednio na stronę pożyczkodawcy.

Jakie mogą być będą kolejne działania NBP?

NBP wciąż może reagować na obecną sytuację, stosując znane narzędzia (na przykład proces luzowania ilościowego), a RPP nie określa na razie skali tych działań. Wiele zależeć będzie od zainteresowania kredytami wekslowymi, oraz oczywiście ogólną kondycją, jaką będzie wykazywał sektor finansów publicznych. Jest ona ściśle uzależniona od tego, w jakim tempie będą ograniczane kolejne zachorowania na COVID-19.

Co z inflacją?

Według Kamila Zubelewicza, nadal całkiem realny jest wzrost poziomu cen o ponad 3,5% w skali roku. Dodaje także, że wzrost cen będzie znacznie bardziej odczuwalny przez społeczeństwo, niż będzie wynikać to z oficjalnych raportów. O ile wysoka inflacja może zostać przedstawiana, jako krótkotrwała, o tyle jeszcze przed pandemią wewnętrzna presja inflacyjna przekroczyła 4%.

Swoje zdanie wyraził także Międzynarodowy Fundusz Walutowy według którego, Narodowy Bank Polski może rozszerzyć skalę efektywnego skupu aktywów, jaki jest prowadzony do tej pory w momencie, gdy sytuacja gospodarcza i ta, która ma miejsce na rynkach finansowych, będzie tego wymagała. Całkowicie tolerowana byłaby wtedy przyspieszona inflacja, która będzie wywołana typowo przez zwiększoną podaż.

Prognozowana przez Narodowy Bank Polski inflacja konsumencka w 2021 roku może wynieść 2,6%, a w 2022 wzrosnąć do 2,7%. Jest to więcej, niż zapowiadane w lipcu 1,5% w 2021 roku oraz 2,1% w 2022 roku.

Tutaj można znaleźć więcej informacji: Naszraciborz.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNadzieja jest tylko w Chrystusie
Następny artykułBielsko-Biała: Ferie w domu, zero atrakcji