Ludzie wierzą w różne rzeczy. Najpopularniejszą wiarą w Polsce jest wiara w istnienie Trójcy Świętej ii życia po śmierci. Buddyści mają całkiem inne podejście do religii, nie wierzą w jednego, konkretnego boga. Istnieją również pastafarianie z Kościoła Latającego Potwora Spaghetti, którzy są przekonaniu, że ludzie wyewoluowali z piratów, a po śmierci czeka ich niebo pełne striptizerek, piwa i chipsów. Jak widać rozpiętość wierzeń jest dość duża. Jest jednak coś, co łączy te wszystkie religie – modlitwa.
Mówi się, że wiara jest pewnego rodzaju darem – Ci, którzy go mają, wierzą i praktykują. Nie każdy człowiek potrafi tak głęboko w coś wierzyć, żeby podporządkować całe swoje życie zasadom danej religii. Różne wyznania różnią się od siebie wzorcami zachowań, czyli m.in. tym, ile razy wierni powinni się modlić, w jaki sposób i ile razy dziennie.
Modlitwa w Islamie
Modlitwa jest bardzo ważną częścią praktyki religijnej. Muzułmanie modlą się przynajmniej 5 razy dziennie z twarzą zwróconą w stronę Mekki. Dlaczego aż tyle? Koran, czyli ich święta księga, głosi, że taka częstotliwość jest niezbędna do odpowiedniego zbliżenia się do boga. Kontakt ze stwórcą powoduje poddanie się jego woli, co jest głównym celem tej religii.
Modlitwa w Chrześcijaństwie
Dla chrześcijan modlitwa jest głównie rozmową z bogiem. W tej religii istnieją różne rodzaje modlitw: pochwalne, żałobne, dziękczynne i błagalne. Nazwa każdej z nich jest zarazem jej celem – np. modlitwy błagalne wierni odmawiają wtedy, kiedy proszą o coś boga.
Chrześcijan nie obowiązują tak rygorystyczne normy dotyczące modlenia się – oczywiście należy się modlić, ale według przykazań kościelnych wystarczy robić to raz w tygodniu, podczas niedzielnej mszy. W tej wierze modlitwa nie musi być konkretną formułką – ważne jest to, aby znaleźć chwilę dla siebie i w spokoju powiedzieć czy pomyśleć to, co aktualnie chcemy przekazać Bogu.
Modlitwa – czy ma sens?
Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – jeśli identyfikujemy się z jakąś religią, a jej zasady zakładają modlitwę, to tak, modlitwa ma sens. To czy działa, czy nie, zależy od tego jak patrzymy na nasze życie. Dla ateistów splot zdarzeń w ich życiach nie jest podyktowany odgórną siłą. Osoby wierzące inaczej do tego podchodzą. Nie oznacza to jednak, że ludzie religijni nie mają w sobie złości, kiedy ich prośby w formie modlitwy nie zostaną wysłuchane.
Rozprawy o religii
Tematy związane z religią są bardzo ciekawe – rozmyślały i nadal rozmyślają nad nimi najtęższe głowy świata.
Filozofowie od zarania dziejów zastanawiają się nad sensem istnienia. Ich rozmyślania krążą również wokół tematu boga, jego istnienia lub nieistnienia oraz modlitwy. Nietzsche, jeden z bardziej znanych filozofów na świecie, nie uważał, że bóg nie istnieje. W jednej z jego prac stwierdził za to, że bóg umarł. Jest to jedno z bardziej niekonwencjonalnych podejść do tematu religii.
Naukowcy najczęściej odrzucają wiarę w istnienie jakiegokolwiek stwórcy, chociaż nie wszyscy. Nic w tym dziwnego – na próżno szukać logiki (którą kierują się w życiu), w którymkolwiek z wierzeń. Istnienia boga czy skuteczności modlitwy nie da się naukowo udowodnić.
Modlitwa – ciekawostki
Modlitwa jest bardzo tajemniczym i rozległym tematem. Mamy ich na świecie mnóstwo, w każdej religii znaczą coś innego i są kierowane do różnych bogów. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek o religii, a przez to szerzej na nie spojrzeć, to warto jest odwiedzić portal nafakcie.pl/kategoria/modlitwy/, na którym znajdziesz wiele artykułów związanych z wiarą i modlitwą.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS