Fundacja Rodzić po Ludzku “domaga się uwzględnienia głosu organizacji społecznych w dalszych pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw”. Wystosowała w tej sprawie pismo do MZ.
Fundacja Rodzić po Ludzku, to organizacja społeczna, która na co dzień działa na rzecz praw kobiet w opiece okołoporodowej, jest mocno zaniepokojona proponowanymi zmianami dotyczącymi organizacji tej opieki. W związku z tym Joanna Pietrusiewicz, prezeska fundacji, 30 sierpnia bieżącego roku przekazała Ministerstwu Zdrowia pismo z uwagami.
Proponowane przez ministerstwo zmiany znacząco wpłyną na organizację opieki okołoporodowej w Polsce, a zostały zaprojektowane bez szerokiej debaty publicznej, w szczególności bez włączenia do niej reprezentantów organizacji społecznych. Brak transparentności i ograniczenie udziału społecznego w procesie legislacyjnym, dotyczącym fundamentalnych kwestii zdrowotnych, podważa zaufanie do podejmowanych decyzji i rodzi uzasadnione obawy o jakość opieki w przyszłości – czytamy w piśmie do MZ.
Ponadto organizacja domaga się zainicjowania szerokiej debaty publicznej, która pozwoli na wypracowanie rozwiązań adekwatnych do potrzeb i oczekiwań społeczeństwa.
W szczególności, tak daleko idące zmiany powinny być przedmiotem analizy zespołu ministerialnego ds. bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet. Apelujemy o odpowiedzialne i partnerskie podejście do tworzenia systemu ochrony zdrowia, który będzie sprawiedliwy i dostosowany do realnych potrzeb kobiet i ich rodzin, niezależnie od miejsca zamieszkania czy statusu materialnego.
Fundacja Rodzić po Ludzku zwraca także uwagę na konsekwencje wprowadzenia kryterium 400 porodów jako warunku funkcjonowania oddziałów położniczych.
Ograniczenie liczby szpitali ze względu na niespełnianie tego jednego kryterium może skutkować znaczącym pogorszeniem dostępności opieki okołoporodowej, szczególnie w mniejszych miejscowościach i regionach o trudniejszym dostępie do infrastruktury medycznej.
Całe pismo dostępne jest na stronie organizacji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS