A A+ A++

Liczba wyświetleń: 623

Archeolodzy z Brazylijskiego Narodowego Instytutu Dziedzictwa Historycznego i Artystycznego dokonali fascynującego odkrycia, które rzuca nowe światło na wczesną działalność artystyczną ludzi w Brazylii. Na stanowisku Cerrote do Letreiro w północno-wschodniej części kraju odkryli galerię malowideł naskalnych sprzed około 9,4 tys. lat, które zdają się być inspirowane odciskami stóp prehistorycznych dinozaurów.

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Scientific Reports” (SciRep) wskazują, że ślady kończyn pozostawione przez dinozaury z okresu kredy (145-66 mln lat temu) miały wyraźny wpływ na prymitywnych artystów tamtych czasów. Naukowcy stwierdzili, że niektóre z petroglif ów naśladują kształty i formy tych starożytnych śladów.

Zespół badawczy zidentyfikował ślady należące do różnych typów dinozaurów, w tym mięsożernych teropodów, długoszyjnych zauropodów oraz dwunożnych ornitopodów, w tym dinozaurów iguanodontycznych. Naukowcy zauważyli również, że podobieństwo niektórych śladów do odcisków stóp współczesnego nandu emu (Rhea americana) mogło ułatwić starożytnym ludziom rozpoznawanie i interpretację tych kopalnych pozostałości.

Petroglify, które składają się z rzeźbionych okręgów wypełnionych liniami i geometrycznymi kreskami, przypisuje się łowcom-zbieraczom, którzy zamieszkiwali ten region między 9400 a 2620 lat temu. Odkryto, że starożytni ludzie używali kamiennych młotków i skrobaków, łącząc dwie techniki — dziurkowanie i skrobanie — w celu uzyskania bardziej wyrazistych wizerunków.

To fascynujące odkrycie rzuca nowe światło na wczesną działalność artystyczną ludzi w Brazylii i pokazuje, jak głęboko inspirowali się oni otaczającym ich światem przyrody, w tym śladami pozostawionymi przez pradawne stworzenia. Petroglify te stanowią cenne dziedzictwo kulturowe i mogą dostarczyć cennych informacji na temat życia, wierzeń i percepcji świata przez prymitywnych artystów tamtych czasów.

Odkrycie to jest kolejnym przykładem na to, jak archeologia nieustannie odkrywa nowe, fascynujące aspekty naszej wspólnej ludzkiej historii. Badania te nie tylko poszerzają naszą wiedzę o wczesnej działalności artystycznej, ale także podkreślają głęboką więź, jaka łączyła ludzi z ich naturalnym otoczeniem, nawet tysiące lat temu.

Odkrycie to z pewnością będzie przedmiotem dalszych badań i analiz, a być może stanie się także inspiracją dla współczesnych artystów poszukujących źródeł swojej twórczości w odległej przeszłości. Jedno jest pewne — to fascynujące odkrycie rzuca nowe światło na naszą wspólną ludzką historię i dowodzi, że nawet najprymitywniejsze formy sztuki mogą kryć w sobie głębokie znaczenie i inspirację.

Na podstawie: Nature.com
Źródło: InneMedium.pl

TAGI: Amazonia, Archeologia, Dinozaury, Puszcza Amazońska

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak zacząć własny biznes?
Następny artykułDziś decydujemy, kto będzie naszym reprezentantem w samorządzie