A A+ A++

Mężczyźni powodują trzy razy więcej wypadków niż kobiety i dużo częściej odpowiadają za różnego rodzaju wykroczenia. Dostają też więcej wyroków za niebezpieczną jazdę i znacznie częściej prowadzą pod wpływem alkoholu – wynika z analiz 160 tys. wyroków związanych naruszeniem przepisów drogowych na terenie Rosji.

Naukowcy z Wyższej Szkoły Ekonomicznej Narodowego Uniwersytetu Badawczego w Rosji przebadali styl jazdy mężczyzn. Ustalili oni, że panowie aż trzy razy częściej odpowiadają za drogowe wykroczenia i powodują wypadki. Są też o jedną trzecią częściej są skazywani na wyrok więzienia za niebezpieczną jazdę.

To przeczy stereotypom, według których kobiety są gorszymi kierowcami: mniej uważają na drodze, łatwiej się denerwują, gorzej odnajdują drogę i reagują na nieprzewidziane sytuacje.

Wypadki powodowane przez mężczyzn znacznie częściej też kończą się śmiercią człowieka lub uszkodzeniem ciała.

Autorzy publikacji, która ukazała się w piśmie “Sociology of power” (https://socofpower.ranepa.ru/issues/2024/2/7) przeanalizowali 160 tys. wyroków związanych naruszeniem przepisów drogowych na terenie Rosji w latach 2010–2022.

Badacze spekulują, że zauważone różnice mogą wynikać z kilku czynników. Na przykład z tego, że mężczyźni jeżdżą bardziej agresywnie: jak się okazuje, przejeżdżają oni średnio o 26 proc. dłuższe dystanse, spędzając za kierwonicą tylko 10 proc. więcej czasu niż kobiety.

Dwukrotnie częściej prowadzą samochód pod wpływem alkoholu.

W jednej czwartej wszystkich spraw sądowych z udziałem mężczyzn prowadzili oni pojazd w stanie nietrzeźwym, jednocześnie dotyczyło to tylko 10 proc. spraw z udziałem kobiet. Może to z kolei wynikać z uwarunkowań kulturowych, społeczno-ekonomicznych czy regionalnych – zaznaczają autorzy analiz.

W niektórych regionach, np. w Moskwie czy Petersburgu, różnice między kobietami i mężczyznami były wyraźnie mniejsze od uśrednionej dla całego kraju. W Dagestanie czy Czukotce były natomiast znacznie większe.

Jednocześnie, jak można przewidzieć, okazało się, że kobiety częściej prowadzą samochody w dużych miastach.

“Głównym celem powinno być zapewnienie równości szans oraz praw mężczyzn i kobiet w edukacji, zatrudnieniu i życiu rodzinnym. Jednocześnie można założyć, że obecność na drogach większej liczby ostrożnych i bezpieczniejszych kierowców, takich jak kobiety, mogłoby ogólnie poprawić standardy jazdy i zmniejszyć liczbę wypadków. Jednak ten proces prawdopodobnie zajmie jakiś czas. Ważne jest również rozważenie, jakie środki należy podjąć, aby mieć pewność, że mężczyźni prowadzą pojazdy z takim samym poziomem ostrożności, jak kobiety” – mówi autor badania, prof. Anton Kazun. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWe wtorek sesja Rady Miasta. Będą przesunięcia w budżecie [PLAN OBRAD]
Następny artykułZaczęło się bukowisko. Są ostrzeżenia dla kierowców i motocyklistów