A A+ A++

Osoba, która kupuje nowy sprzęt gospodarstwa domowego, np. pralkę lub lodówkę, zużyty sprzęt może nieodpłatnie oddać do sklepu – przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Zabronione jest wyrzucanie takiego sprzętu do śmietnika.

Urząd opublikował w czwartek wyniki kontroli Inspekcji Handlowej. Wskazują one, że ponad 27 proc. przedsiębiorców nie informuje konsumentów, co zrobić z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Tymczasem, jak zaznaczył UOKiK, nie można starego sprzętu wyrzucać do śmietnika wraz z innymi odpadami. Zabronione jest też pozostawienie go np. pod blokiem czy wywożenie do lasu. Za złamanie tego zakazu grozi kara grzywny.

Dotyczy to m.in. pralek, chłodziarek, zmywarek, kuchenek elektrycznych, odkurzaczy, tosterów, telefonów, faksów, komputerów oraz odbiorników radiowych i telewizyjnych. Wykaz tych urządzeń zawiera załącznik do ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

“W przypadku zakupu nowego sprzętu możemy oddać do sklepu stary, tego samego rodzaju i w tej samej ilości. Sprzedawca ma obowiązek przyjąć go nieodpłatnie” – informuje UOKiK.

Ponadto na terenie każdej gminy powinny znajdować się punkty zbierania zużytego sprzętu, gdzie bezpłatnie możemy zostawić niepotrzebny produkt. Informacje o takich punktach można uzyskać w gminie oraz w miejscu sprzedaży nowych towarów RTV i AGD. Konsument ponosi wówczas koszt dostarczenia wyrobów do punktu.

Zużyty sprzęt może również odebrać od nas spółka zajmująca się odbiorem i wywozem naszych odpadów, podobnie jak ma to miejsce w przypadku mebli wielkogabarytowych. Aby ustalić sposób odbioru, należy skontaktować się bezpośrednio z taką spółką bądź zarządcą nieruchomości.

Zgodnie z prawem, przedsiębiorcy muszą dołączyć do wyrobów AGD m.in. informacje o zakazie umieszczania zużytego sprzętu wraz z innymi odpadami oraz potencjalnej szkodliwości składników zawartych w tych produktach dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi.

W sklepach dostępna powinna być również informacja o punktach zbierania zużytego sprzętu. Taki obowiązek dotyczy nie tylko artykułów gospodarstwa domowego, ale wszystkich produktów elektrycznych i elektronicznych. Powinny one być oznakowane symbolem przekreślonego kontenera na śmieci.

Z kontroli Inspekcji Handlowej wynika, że najczęstszą nieprawidłowością był brak informacji o postępowaniu z zużytym sprzętem. Dotyczyło to 27,5 proc. sprawdzanych produktów.

(PAP)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułThiem zabiera o głos o US Open
Następny artykułPolonia chce unieważnienia wyborów prezydenckich 2020