A A+ A++

Łukoil miał też zapłacić dodatkowy podatek od nadwyżki zysków spółki za lata 2022 i 2023, a także specjalną opłatę na rzecz funduszu „Bezpieczeństwo Systemu Elektroenergetycznego” z tytułu różnicy w cenie taniej rosyjskiej ropy i europejskiej Brent.

Łukoil poczuł się dyskryminowany w Bułgarii

Bułgarski minister finansów Asen Wasilew poinformował, że naciski Sofii dotyczące rosyjskich aktywów energetycznych w Bułgarii skłoniły Łukoil Nieftohim do rozpoczęcia procesu sprzedaży rafinerii w Burgas, największej w Bułgarii i Europie Południowo-Wschodniej. Wasilew dodał, że podczas swojej wizyty w USA omawiał z przedstawicielami wyższej administracji USA potrzebę znalezienia kupca dla rafinerii w Burgas.

Łukoil początkowo zaprzeczał, jakoby myślał o sprzedaży rafinerii w Bułgarii, jednak miesiąc później przyznał, że dokona przeglądu swojej strategii dotyczącej aktywów w tym kraju. W komunikacie prasowym spółki z grudnia 2023 roku podano, że poszukiwany jest nabywca zarówno rafineria w Burgas, jak i sieć stacji benzynowych na terenie całego kraju. Łukoil skarżył się na dyskryminujące przepisy i inne „niesprawiedliwe, stronnicze decyzje polityczne wobec rafinerii”.

Koncern objętego sankcjami Wagita Alekpierowa ogłosił, że spółka rozpoczęła prace nad „rewizją strategii dotyczącej swoich aktywów w Bułgarii”. Z pomocą międzynarodowych konsultantów przeanalizują różne opcje, w tym sprzedaż przedsiębiorstwa.

Rosjanie mają świadomość, że o to właśnie chodzi rządowi … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł20-letnia podróż MSI prowadząca do zbudowania imperium laptopów
Następny artykułSzafnauer chce wprowadzić zespół do Formuły 1