Kredyt hipoteczny cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Wszystko dlatego, że jest to zobowiązanie, dzięki któremu udaje się uzyskać naprawdę wysoką wartość finansowego wsparcia, a okres współpracy z bankiem jest długi, przez co raty stają się możliwe do spłaty. Dowiedz się więcej o kredycie hipotecznym. Poznaj jego charakterystykę i sprawdź, czy na pewno jest to produkt, którego potrzebujesz. Przedstawiamy kompendium wiedzy o kredycie hipotecznym.
Kredyt hipoteczny cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Wszystko dlatego, że jest to zobowiązanie, dzięki któremu udaje się uzyskać naprawdę wysoką wartość finansowego wsparcia, a okres współpracy z bankiem jest długi, przez co raty stają się możliwe do spłaty. Dowiedz się więcej o kredycie hipotecznym. Poznaj jego charakterystykę i sprawdź, czy na pewno jest to produkt, którego potrzebujesz. Przedstawiamy kompendium wiedzy o kredycie hipotecznym.
Co to jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to jeden z typów kredytu celowego. Oznacza to, że takie wsparcie finansowe zostanie udzielone jedynie wtedy, gdy kredytobiorca wskaże konkretny cel potrzeby uzyskania tego zobowiązania, a później udokumentuje jego nabycie.
Trzeba też przyznać, że kredyt hipoteczny jest jednym z tych produktów bankowych, w przypadku których takie instytucje stawiają spore ograniczenia i ściśle określone warunki. Te nie są zależne jedynie od indywidualnie prowadzonej polityki kredytowej każdego banku, ale również od tzw. Rekomendacji S, zgodnie z którą instytucje bankowe mogą tworzyć oferty kredytowe.
Jak dobrać odpowiedni kredyt do indywidualnych potrzeb?
Bez względu na rodzaj nabywanej dzięki kredytowi hipotecznemu nieruchomości, warto, by kredytobiorca przed złożeniem wniosku o takie zobowiązanie, porównał co najmniej kilka ofert. Świetnie nadają się do tego ranking kredytów hipotecznych – polecamy do tego porównywarkę 17bankow.com. Takie zestawienia porównują najważniejsze kryteria kredytowe, w tym całkowite koszty, oprocentowanie, dodatkowe wymogi konkretnych instytucji bankowych.
Spora liczba kredytobiorców korzysta również z usług niezależnych doradców kredytowych, którzy dobierają kredyt hipoteczny, uwzględniając indywidualne potrzeby, oczekiwania i możliwości klienta. Takich znaleźć można w sieci albo w stacjonarnych oddziałach firm doradczych.
Na co można zaciągnąć kredyt hipoteczny?
Chociaż kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym, to banki stawiają pewne ograniczenia względem celu. Kredyt hipoteczny dotyczy jedynie nieruchomości, chociaż w tym przypadku kredytobiorcy mają sporą swobodę w kwestii konkretnego wyboru. Nieruchomością wskazaną jako cel zaciągania kredytu hipotecznego może być mieszkanie na rynku pierwotnym albo wtórnym. Bank nie ingeruje w jego jakość, powierzchnię czy przeznaczenie, chociaż niektóre instytucje odmawiają nabywania mieszkań w budynkach bardzo starych albo zabytkowych – tutaj bierze się już pod uwagę indywidualne ograniczenia, jakie stawia każdy bank komercyjny działający na terenie naszego kraju.
Kredyt hipoteczny może być też zaciągnięty na budowę domu wolnostojącego. Tutaj uwzględnia się zarówno domy z rynku wtórnego, jak i tego pierwotnego – od dewelopera, ale kredyt hipoteczny może też zakładać jego budowę przez prywatnego inwestora. Co więcej, kredyt hipoteczny można zaciągać również na zakup działki pod budowę takiej nieruchomości. Jeżeli potrzebujemy jeszcze dodatkowych środków na remont, możemy skorzystać z kredytu gotówkowego.
Warto dodać, że wymienione nieruchomości nie są jedynymi, które można nabywać poprzez zaciąganie kredytu hipotecznego. Banki akceptują również zakup lokali usługowych, powierzchni biurowych, budynków gospodarczych czy hal magazynowych i garażu w ramach udzielanego kredytu hipotecznego. Warunkiem musi być to, by obiekt był nieruchomością z własną księgą wieczystą.
Warunki kredytu hipotecznego
Okazuje się, że kredyt hipoteczny wiąże się ze sporą liczbą ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić przyszły kredytobiorca. Przede wszystkim konieczna jest określona zdolność kredytowa. W taką wliczane są nie tylko dochody klienta banku, ale też źródło ich generowania. W zdolność kredytową wlicza się także koszty utrzymania gospodarstwa domowego oraz inne zobowiązania, które należy spłacać. Weryfikowana jest też historia kredytowa – raporty BIK wskazują nie tylko wartość oraz ilość zaciągniętych w przeszłości albo trwających obecnie zobowiązań bankowych i pozabankowych, ale też zachowania potencjalnego klienta względem ich spłaty. Jeśli kredytobiorca spóźnia się ze spłatą comiesięcznych rat albo wykazuje długi z tego tytułu, raczej nie ma szans na otrzymanie kredytu hipotecznego na wskazaną nieruchomość.
Kolejny warunek to wkład własny. To dodatkowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego, które zwiększa wiarygodność oraz wypłacalność kredytobiorcy. Zgodnie z Rekomendacją S obecnie kredytobiorcy muszą wnieść minimum 20% wartości zaciąganego zobowiązania. Nie muszą być to jednak środki pieniężne. Większość banków akceptuje też środki zgromadzone na IKE czy IKZE albo zabezpieczenie hipoteki innej nieruchomości, która jest własnością przyszłego klienta.
Pamiętajmy również, że wkład własny można skutecznie obniżać, ale zawsze wiąże się to z pogorszeniem warunków kredytowych. Bank może być elastyczny w tej kwestii, ale nakłada inne warunki, które musi spełnić klient. By obniżyć wkład własny, może istnieć konieczność nabycia innych produktów instytucji bankowej, w tym założenie płatnego konta bankowego czy nabycie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS