Ostatni odcinek Rozmów o Wschowie, dostępny na wschowa.news nosi tytuł: Komisja rewizyjna zajmie się sprawą. Sprawą, czyli pracą komisji konkursowej, oceniającej wnioski, które wpłynęły w otwartym konkursie ofert, protokołem z prac komisji oraz samymi wnioskami. Jak udało nam się dowiedzieć, pojawiły się w tej sprawie rozbieżności.
Radny Piotr Buczek, członek komisji rewizyjnej, poinformował nas, że aby komisja rewizyjna mogła zająć się kontrolą, musi to zatwierdzić Rada Miejska. Taką informację radny uzyskał od przewodniczącej komisji rewizyjnej. Ponadto okazuje się, że niekoniecznie komisja będzie miała do wglądu wnioski, złożone w otwartym konkursie ofert, przez stowarzyszenia i kluby sportowe. Sprawa o tyle kluczowa, ponieważ – jak udowodniono – bez wiedzy kogokolwiek, wyrzucono z Programu współpracy Gminy Wschowa z organizacjami pozarządowymi na 2020 rok zapis, który umożliwiał stowarzyszeniom i organizacjom pozarządowym poprawienie błędów formalnych. Wykreślenie w tajemnicy wspomnianego zapisu z programu nie miało miejsca we Wschowie od co najmniej 10 lat. Nie robił tak ani burmistrz Krzysztof Grabka, ani Danuta Patalas. W związku z tym, że to wyjątkowa sytuacja, która pozwoliła na odrzucenie aż 23 wniosków, uznano, że trzeba przejrzeć wnioski, aby upewnić się, czy komisja dopełniła należytej staranności, oceniając formalnie wszystkie dokumenty.
Pytanie, jakie warto w tej sytuacji postawić, brzmi: Czy Rada Miejska rzeczywiście musi zatwierdzić prace komisji, które nie zostały objęte rocznym planem pracy komisji rewizyjnej. Wszystkie te sprawy reguluje Statut Gminy Wschowa.
Otóż statut wyróżnia trzy rodzaje kontroli, mówi o tym paragraf 78 statutu:
§ 78
Komisja Rewizyjna przeprowadza następujące rodzaje kontroli:
1) kompleksowe – obejmujące całość działalności kontrolowanego podmiotu lub obszerny zespół działań tego podmiotu,
2) problemowe – obejmujące wybrane zagadnienia lub zagadnienie z zakresu działalności kontrolowanego podmiotu, stanowiące niewielki fragment w jego działalności,
3) sprawdzające – podejmowane w celu ustalenia, czy wyniki poprzedniej kontroli zostały uwzględnione w toku postępowania danego podmiotu.
Kolejny paragraf – 79 mówi, że:
§ 79
1.Komisja Rewizyjna przeprowadza kontrole kompleksowe w zakresie ustalonym w jej planie pracy, zatwierdzonym przez Radę.
2.Rada może podjąć decyzję w sprawie przeprowadzenia kontroli kompleksowej nie objętej planem, o jakim mowa w ust. 1.
Co do kontroli kompleksowej statut mówi wyraźnie, że Komisja Rewizyjna działa na podstawie zatwierdzonego przez Radę planu pracy. Statut kontrolę kompleksową rozumie w ten sposób, że kontrolowane są jednostki samorządu gminnego, co wyraźnie mówi paragraf 91:
§ 91
1.Komisja Rewizyjna przedkłada Radzie do zatwierdzenia plan pracy w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku.
2.Plan przedłożony Radzie musi zawierać co najmniej:
1)terminy odbywania posiedzeń,
2) terminy i wykaz jednostek, które zostaną poddane kontroli kompleksowej.
3.Rada może zatwierdzić jedynie część planu pracy Komisji Rewizyjnej; przystąpienie do wykonywania kontroli kompleksowych może nastąpić po zatwierdzeniu planu pracy lub jego części.
Inaczej rzecz się ma z kontrolą problemową. W paragrafie 83, ust.6, 7 i 8 czytamy:
6. W przypadkach nie cierpiących zwłoki, każdy z członków Komisji Rewizyjnej może przystąpić do kontroli problemowej bez wcześniejszej uchwały Komisji Rewizyjnej oraz upoważnienia, o którym mowa w ust. 5. Za przypadki nie cierpiące zwłoki uważa się w szczególności sytuacje, w których członek Komisji Rewizyjnej poweźmie uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa lub gdy zachodzą przesłanki pozwalające przypuszczać, iż niezwłoczne przeprowadzenie kontroli pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia ludzkiego lub też zapobiec powstaniu znacznych strat materialnych w mieniu komunalnym. Za znaczne straty materialne przyjmuje się straty równoważne lub większe od kwoty dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie odrębnych przepisów .
7. W przypadku podjęcia działań kontrolnych, o których mowa w ust. 6, kontrolujący jest obowiązany zwrócić się – w najkrótszym możliwym terminie – do Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, o wyrażenie zgody na ich kontynuowanie.
8. W przypadku nie zwrócenia się o wyrażenie zgody, lub też odmowy wyrażenia zgody, o której mowa w ust. 7, kontrolujący niezwłocznie przerywa kontrolę, sporządzając notatkę z podjętych działań, która podlega włączeniu do akt Komisji Rewizyjnej.
Również posiedzenia komisji mogą być zwoływane poza zatwierdzonym przez Radę Miejską planem pracy. Mówi o tym paragraf 93:
§ 93
1.Komisja Rewizyjna obraduje na posiedzeniach zwoływanych przez jej Przewodniczącego, zgodnie z zatwierdzonym planem pracy oraz w miarę potrzeb.
2.Przewodniczący Komisji Rewizyjnej zwołuje jej posiedzenia, które nie są objęte zatwierdzonym planem pracy Komisji, w formie pisemnej.
3.Posiedzenia, o jakich mowa w ust 2, mogą być zwoływane z własnej inicjatywy Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, a także na pisemny umotywowany wniosek Przewodniczącego Rady lub też pisemny wniosek:
1)nie mniej niż 7 radnych,
2)nie mniej niż 3 członków Komisji Rewizyjnej.
4.Przewodniczący Komisji Rewizyjnej może zaprosić na jej posiedzenia:
1) radnych nie będących członkami Komisji Rewizyjnej,
2) osoby zaangażowane na wniosek Komisji Rewizyjnej w charakterze biegłych lub ekspertów.
5.Z posiedzenia Komisji Rewizyjnej należy sporządzać protokół, który winien być podpisany przez wszystkich członków komisji uczestniczących w posiedzeniu.
Tyle mówi statut. Co zrobi Komisja Rewizyjna, dowiemy się w najbliższych dniach. Pytanie pozostaje otwarte: Czy we wschowskim samorządzie jest gotowość na kontrolę komisji, opiniującej wnioski stowarzyszeń i klubów sportowych?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS