(Artykuł sponsorowany) Frank szwajcarski sukcesywnie tanieje, nie sa to duze spadki ale jednak odnotowuje spadki. Analizując kurs franka na przestrzeni ostatnich piętnastu lat można śmiało uznać, że kurs jest stabilny, mimo wielu zawirowań wokół euro, czy związanych z pandemią, wojną na Ukrainie. Czy jednak szwajcarska waluta ma szansę odzyskać zaufanie kredytobiorców jest bardzo wątpliwe.
Sytuacja frankowiczów z czasem się ustabilizowała, część kredytobiorców podpisało ugodę z bankiem, część przewalutowało kredyt, inni spłacili zobowiązania, jeszcze inni zaczęli walczyć o swoje prawa w sądzie z pozytywnym skutkiem. Mimo wszystko trudno jest zapomnieć krach kredytów frankowych mimo upływu już tylu lat. Załamanie kursu doprowadziło do drastycznych kłopotów finansowych mnóstwo rodzin, wręcz na skraj bankructwa. Piękne obietnice o tanim mieszkaniu na kredyt przerodziły się w dołek finansowy i spiralę zadłużenia, a wszystko przez to, że kurs franka nagle podrożał o ponad sto procent, a wraz z nim również raty kredytowe.
Po tym jak doszło do drastycznego wzrostu kursu franka szwajcarskiego wraz z nim do problemów frankowiczów w spłatach rat kredytowych właśnie w CHF, na rynku finansowym zniknęły oferty kredytów w CHF. Nie ma się czemu dziwić, bowiem kredytobiorcy odwrócili się nie tylko od franka, ale i w ogóle od zobowiązań w obcej walucie. Wielu klientów szybko starał się swoje kredyty przewalutować na złotówki by uniknąć podobnych kłopotów, z jakimi przyszło się zmierzyć i borykać przez długie lata frankowiczom. Na bazie tych problemów powstała nisza obejmująca usługi doradcze i prawne z dziedziny przepisów kredytowych w walucie CHF. Dziś na rynku kancelaria frankowa Rzeszów nikogo już nie zdziwi, kiedy jeszcze dekadę temu była to absolutna nowość. Specjalizacja ta stała się jeszcze bardziej popularna, gdy sprawy frankowe zaczęli wygrywać kredytobiorcy i coraz większa ilość powództw o unieważnienie umowy kończyła się przychylnie dla frankowiczów.
Pozytywne informacje dla frankowiczów związane z możliwością unieważnienia umów kredytów frankowych zaowocowały wieloma wygranymi sprawami w sądach i jednocześnie kłopotami finansowymi banków. Jak się okazało miało to również przełożenie na postrzeganie franka jako waluty w kontekście zobowiązań kredytowych. Co prawda obecnie niewiele osób zaciąga kredyty w walutach obcych będąc świadomymi ryzyka kursowego i zawiłości z przepisami regulującymi ewentualne wzrosty i spadki kursu, to jednak zdarzają się śmiałkowie, którzy pytają o kredyty we frankach. Są to głównie osoby osiągające dochody w tej walucie, tylko wówczas jest to bezpiecznym rozwiązaniem uzależniającym o kursu waluty. To właśnie tej wiadomości i świadomości zabrakło wielu frankowiczom z początku XXI wieku, którzy dali się skusić atrakcyjnemu oprocentowaniu kredytów frankowych.
Zobacz również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS