A A+ A++

Odpłatne zbycie majątku firmowego a przychód

Fiskus tego stanowiska nie potwierdził. Z uwagi na to, że nieruchomości były wykorzystywane w działalności wskazał na regulacje art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a) ustawy o PIT. Wynika z niego, że odpłatne zbycie składników majątków m.in. pozostałych na dzień likwidacji prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej przed upływem 6 lat – licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym nastąpiła likwidacja – powoduje powstanie przychód.
W konsekwencji planowane zbycie stanowić będzie przychód żony z działalności gospodarczej.

Fiskus odwołał się również do art. 14 ust. 7, art. 19 ustawy o PIT jak i przepisów cywilnych regulujących umowę renty. Stwierdził, że jeżeli umowa renty ma charakter odpłatny, bez względu na to, czy świadczenia stron są ekwiwalentne, należy do niej odpowiednio stosować przepisy o sprzedaży. Dlatego w ocenie urzędników w opisanym przypadku należy określić przychód w oparciu o wartość rynkową nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego, które zostały zbyte.

Fiskus nie miał też wątpliwości, że przychód ten powstanie w momencie odpłatnego zbycia. Jedynie co potwierdził, to to, że późniejsza wypłata comiesięcznych rent będzie neutralna podatkowo.

Brak ceny umownej a przychód podatkowy

Małżonkowie zaskarżyli interpretację i wygrali. Najpierw rację przyznał im Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Zgodził się bowiem, że w sprawie brak możliwości określenia podstawy opodatkowania.

Odwołał się m.in. do uchwały NSA z 17 listo … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJeszcze nie zadebiutował, a już może się martwić. To będzie krótka przygoda z F1?
Następny artykułPtasia grypa w okolicach Legnicy. Uważajcie!