Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
Art. 91
Organami w zakresie ochrony przyrody są:
- minister właściwy do spraw środowiska;
- wojewoda;
- starosta;
- wójt, burmistrz albo PREZYDENT MIASTA.
Koncepcja rozwoju miasta według Pawła Silberta
Głos oddany na Pawła Silberta w najbliższych wyborach samorządowych jest głosem za kontynuacją barbarzyńskiej wycinki miejskich drzew (pojedynczych i grupowych) oraz lasów w Jaworznie. Głos oddany na Pawła Silberta jest głosem za utratą miejskich terenów zielonych. Głos oddany na Pawła Silberta jest głosem za systemową i bezwzględną degradacją stanu środowiska naturalnego, w którym wszyscy żyjemy. Popularna fraza mówi, że człowiek do wszystkiego jest w stanie się przyzwyczaić. Nie jest. A w każdym razie ˗ nie każdy. My nie jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do tragicznego widoku cmentarzyska po 300 ha lasu ˗ „zwycięstwa” Pawła Silberta nad przyrodą, którego osiągnięciem na dziś jest wycofanie się chińskiego producenta baterii samochodowych z budowy fabryki na cmentarzysku lasu… W swoim wpisie na FB Paweł Silbert wyraża nadzieję, iż obecny rząd będzie kontynuował budowę „naszej” Izery. To nie jest „nasza” Izera, to jest Izera PiS-owskiego rządu i PiS-owskiego prezydenta miasta Jaworzna. W swojej większości ˗ mamy na to badania ˗ mieszkańcy budowy fabryki na zrębie nie chcieli.
Fakt braku formalnej przynależności Pawła Silberta do PiS-u nie ma istotnego znaczenia: jasno deklarowane przez niego poparcie dla kandydatów PiS-u w wyborach parlamentarnych 2023, uczestnictwo w „braterskich” konferencjach z Mateuszem Morawieckim, obrażanie obecnego premiera, przemówienie w dniu 11.11.2023, wpisy na portalach społecznościowych… ˗ przykłady można mnożyć. Mieszkańcy dobrze wiedzą, jakie są faktyczne afiliacje dzierżącego stery władzy od ponad 20 lat prezydenta i do kogo faktycznie należy sprawczość w decydowaniu o losach miasta.
Prezydent miasta jest organem w zakresie ochrony przyrody (art. 91 Ustawy o ochronie przyrody). Paweł Silbert od lat uprawia proceder niszczenia przyrody, bo czymże innym są jego decyzje na mocy których kolejne drzewa znikają z miejskiego krajobrazu? To za jego sprawą i na mocy jego decyzji są wycinane drzewa (także za sprawą Lasów Państwowych). Paweł Silbert kontynuuje proceder niszczenia przyrody wbrew mieszkańcom protestującym przeciwko niszczeniu ich lasów (np. z poniedziałku, 19 lutego 2024, gdy pod topór poszedł las na Osiedlu Stałym, o czym oczywiście mieszkańcy nie wiedzieli, bo na publikatorach UM ˗ w obawie przed protestami ˗ informacji o wycince nie było) i wbrew naukowcom od lat bijącym na alarm przeciwko niszczeniu bioróżnorodności.
Wycinka drzew na Osiedlu Stałym pod budowę Nowoszczakowskiej
Czy inwestycja drogowa zostanie zrealizowana z takim „sukcesem” jak inwestycja przemysłowa na zrębie w Dąbrowie Narodowej? Czy po wyciętych brzozach zostanie pustynia, stada dzików pozbawione domu przyjdą na Osiedle Stałe (i inne osiedla) a finalnie droga pójdzie innym traktem?
Gdyby ktoś jeszcze naiwnie myślał, że Paweł Silbert na wycince 300 ha lasu oraz na wszystkich innych dotychczasowych wycinkach się zatrzyma, jest w błędzie. Paweł Silbert ma niezwykle „ambitne” (bo przecież nie ma kompleksów…) i niezwykle dalekosiężne („poziom wyżej”) plany, o których najbardziej zainteresowani, czyli mieszkańcy dowiedzieliby się jak zwykle ˗ bo taka jest wieloletnia praktyka Urzędu Pawła Silberta ˗ na końcu. Dokumentem ujawniającym założenia koncepcji rozwoju miasta według zarządzającego nim od ponad 20 lat prezydenta jest Zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jaworzna. Test studium ujednolicony. Załącznik nr 1 do uchwały XXVI/349/2020 Rady Miejskiej w Jaworznie z dnia 26 listopada 2020 r. zmieniającej uchwałę Nr IV/17/2015 Rady Miejskiej w Jaworznie z dnia 29 stycznia 2015 r.: „Organem sporządzającym studium jest Prezydent Miasta, który sporządza projekt studium uwzględniając zasady określone w koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, ustalenia strategii rozwoju i planu zagospodarowania przestrzennego województwa oraz strategii rozwoju gminy, jeżeli gmina dysponuje takim opracowaniem (art. 9 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym)” (Zmiana studium…, s. 10). Zgodnie z wymienionym dokumentem koncepcja rozwoju Jaworzna według Pawła Silberta przewiduje ˗ między innymi ˗ „innowacje” j/n.
ZMIANY STUDIUM W 2020 ROKU
Zmiana przeznaczenia 71 obszarów.
Zmianie przeznaczenia uległo 965,47 ha powierzchni, z czego największe zmiany dotyczyły:
Obszarów zielonych (lasy, zieleń rekreacyjna, urządzona, ekologiczno-krajobrazowa) na tereny przemysłowe – 491,4 ha (50,9%)
Obszarów zielonych na zabudowę (mieszkaniową i usługową) – 108,93 ha (11,3%).
W sumie usunięto ze studium 603,53 ha obszarów zielonych, a dodano 52 ha. Nie jest to jednak „dodatek” jednoznaczny, ponieważ w ramach tych 52 hektarów znajdują się również obszary, które były przeznaczone wcześniej ˗ jako obszary rolne ˗ pod zalesienie, a teraz jako nieużytki już zarosły: jest to zatem jedynie usankcjonowanie stanu faktycznego.
Oczywiście, wszystkie obszary j/w to dodatkowe hektary lasów, które będzie można wyciąć, nie uwzględniając tutaj wycinki pod Izerę, która już była ujęta w poprzednim studium.
- Tereny przemysłowe:
Zwiększoną powierzchnię terenów przeznaczonych pod przemysł o 502,6 ha
Obszar w okolicach Stacji Sosnowiec Jęzor
Wcześniej projektowany jako zieleń ekologiczno-krajobrazowa. Obszar powydobywczy, który znajduje się w wyznaczonym wojewódzkim korytarzu ekologicznym Białej Przemszy (zasięg oznaczony zielonymi trójkątami). Miasto w ten sposób zwęża ten korytarz i upośledza jego funkcjonowanie.
Rozszerzenie Strefy Przemysłowej Pomiędzy Jeleniem a Byczyną
Miasto dwukrotnie zwiększyło obszar strefy przemysłowej, która w obecnym kształcie zagraża funkcjonowaniu Tarki jako miejsca świadczącego usługi ekosystemowe. Ponadto, jest to po prostu dodatkowe 170,2 ha lasów do wycięcia (powierzchnia łączna obszaru pod przemysł i usługi w okolicach MOP Zastawie).
Osadniki przy Wojska Polskiego
Kolejne 29,2 ha lasu do wycięcia. To teren, który został przewidziany dla realizacji zadań z zakresu gospodarki komunalnej.
Wysoki Brzeg
Zmiana części obszaru północnej części Wysokiego Brzegu z Zieleni z funkcją rekreacyjną m.in. na obszar przemysłowy.
Powiększenie obszaru przemysłowego przy Azotce kosztem lasu
Dodanie małego obszaru o powierzchni 1,3 ha przy istniejących zakładach na Azotce.
Las Podłęże
268 ha lasów przeznaczonych na rezerwę pod strefę przemysłową między Podłężem, a Zalewem Łęg. Ogromny obszar, który w założeniu ma połączyć strefę przemysłową na elektrowni z Azotką. Spowoduje odcięcie lasu na Podłężu, co z kolei prawdopodobnie spowoduje nasilenie się problemu z dzikami na tym osiedlu.
- Pozostałe ważniejsze zmiany:
Dąbrowa Narodowa
Powiększenie zasięgu strefy przemysłowej o 15,9 ha na obszarach obecnie rolnych, które wcześniej przeznaczone były pod zabudowę jednorodzinną.
Ogródki Działkowe
Ogródki działkowe pośrodku pól pomiędzy obszarem chronionego krajobrazu Dobrą a Wilkoszynem (znajdującym się już obecnie pod ochroną) w przyrodniczo-cennym obszarze Niecka Wilkoszyńska (rekomendowanym do objęcia ochroną przez naukowców w „Waloryzacji przyrodniczej miasta Jaworzna”). Nasz komentarz: Tę „innowacyjną” myśl należy niezwłocznie zgłosić do odnotowania w Księdze Rekordów Guinnessa ˗ tak absurdalnego pomysłu: inwazji ogródków działkowych w obszar cenny przyrodniczo zapewne tam jeszcze nie odnotowano. Cel Pawła Silberta zostanie osiągnięty z nawiązką: O jego inicjatywach będzie głośno nie o jeden ale o nieskończenie wiele „poziomów wyżej” ˗ w skali ogólnoświatowej…
Nowe osiedla wielorodzinne
Nowe obszary pod osiedla wielorodzinne na Skałce i Łubowcu. Oba oprotestowane przez mieszkańców. Jeden z sukcesem, drugi nie.
Wszystko, co zostało opisane powyżej, dotyczy jedynie zmian, których dokonano w 2020 roku. Jest tam jednak o wiele więcej kontrowersyjnych zapisów bądź takich, które wymagałyby dogłębnych analiz. Występują one w całym tekście i zostały w nim zapisane wcześniej (przed 2020 r.). Niektóre z nich:
Lokalizacja OZE
Ogromne obszary pozwalające lokować instalacje OZE, w tym farmy fotowoltaiczne, na ogromnych obszarach miasta. Na „pierwszy ogień” poszły łąki w Ciężkowicach, które są jednym z niewielu obszarów cennych przyrodniczo ˗ pośród tych wskazanych do lokalizacji OZE. Jednym z kolejnych cennych przyrodniczo obszarów wskazanych do lokalizacji OZE jest obszar kamieniołomu Sodowa Góra (obszar cenny przyrodniczo ˗ Murawy Galmanowe dawny kamieniołom).
Strefa przemysłowa Jeleń
Ogromny obszar przemysłowy w Jeleniu, który wypełnia całą przestrzeń między główną częścią Jelenia, Jeleniem Dębem i Byczyną. OGROMNE POŁACIE LASU DO WYCIĘCIA. Porównywalny obszarowo do Obszarów przemysłowych na Dąbrowie Narodowej.
Korytarze ekologiczne
Nieodpowiedzialne podejście do wyznaczania lokalnych korytarzy ekologicznych i szatkowanie obszarów leśnych i zielonych przez zabudowę, co będzie wzmagało problemy np. coraz większej liczby dzików na osiedlach.
KONKLUZJA
Fabryki, wysypiska śmieci, spalarnie śmieci, złomowiska, utylizacja toksycznych odpadów ˗ kosztem terenów zielonych. Taka jest koncepcja rozwoju miasta według Pawła Silberta. Fragment realizacji tej koncepcji widzimy w Dąbrowie Narodowej ˗ na zrębie.
Wbrew wyborczemu bełkotowi o „kompleksach” i poziomach „wyżej˗niżej”, my mieszkańcy nie cierpimy na imputowane nam przez Pawła Silberta kompleksy i nie musimy wdrapywać się na żadne wyimaginowane „poziomy”. Wbrew temu, co nam PiS-owski prezydent miasta Paweł Silbert próbuje wmówić: nie musimy się nigdzie wdrapywać. Pojęcie samorozwoju nie jest nam obce. Ale jest doskonale obce formalnym lub nieformalnym PiS-owskim funkcjonariuszom. My znamy swoją wartość ˗ i jako wyborcy. I ˗ po prostu ˗ jako ludzie.
Katastrofa klimatyczna jest faktem. Wymieranie gatunków na niespotykaną wcześniej skalę (tempo wymierania nie ma w historii Ziemi sobie równych), utrata bioróżnorodności, susze, upały, deszcze nawalne, powodzie, huragany, pożary, lawiny błotne… Wszystko to jest faktem. Paweł Silbert nie tylko nie odpowiada na egzystencjalne wyzwania, ale swoimi nieodpowiedzialnymi decyzjami generuje kolejne problemy: wycinki lasów to coraz większa liczba dzików w mieście. Gdzie mają pójść, skoro niszczone są ich siedliska? Trend rozwojowy jest dokładnie odwrotny wobec tego, co Paweł Silbert planuje. PiS-owski prezydent Jaworzna ˗ Paweł Silbert ˗ próbuje zawrócić Przemszę kijem. W czasach katastrofy klimatycznej pozbawia miasto terenów zielonych: tych, które dają nam tlen i absorbują dwutlenek węgla, dają cień, chłód, magazynują wodę, pozwalają odetchnąć od zgiełku… I tworzą całe mnóstwo innych usług ekosystemowych. Ale Paweł Silbert się nie zraża i konsekwentnie realizuje swoją strategię destrukcji: wyciąć wszystko, co się da, w jak najkrótszym czasie (żeby mieszkańcy nie zdążyli zaprotestować). Jak bardzo trzeba tego miasta i jego mieszkańców nie znosić, żeby chcieć zgotować mu taki los? Jak bardzo trzeba nienawidzić przyrody, żeby pastwić się nad każdym fragmentem zieleni, który ma pecha być w gestii miasta? Czy pozwolimy Pawłowi Silbertowi na uprawianie tego procederu przez kolejną kadencję?
Stowarzyszenie Zielone Jaworzno
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS