A A+ A++

Adam Bodnar napisał do marszałków pięciu województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, łódzkiego, lubelskiego i małopolskiego, na których terenie podjęto uchwały przeciwko tzw. ideologii LGBT. Pisze, że dla „dobra i ochrony praw nie tylko osób nieheteronormatywnych i transpłciowych, ale też wszystkich mieszkańców” uchwały należy „niezwłocznie uchylić”. Inaczej, ocenia, samorządom grozi utrata funduszy unijnych.

Uchwała z inicjatywy PiS

Radni sejmiku uchwałę w sprawie „sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii LGBT oraz promocji tej ideologii w życiu publicznym” przyjęli latem 2019 r. z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości. Była zaskarżona do sądu administracyjnego, ale ten uznał, że stanowisko radnych miało charakter „bardzo ogólnej deklaracji ideowej”, poza tym nie jest aktem prawa miejscowego.

Rzecznik praw obywatelskich przypomina jednak, że już w maju 2020 r. Komisja Europejska zwróciła się do marszałka województwa świętokrzyskiego (i czterech innych województw) o wyjaśnienia, czy fundusze Unii Europejskiej „są i będą wydatkowane zgodnie z horyzontalną zasadą niedyskryminacji”. To w związku z uchwałą sejmiku i podobnymi uchwałami podejmowanymi lokalnie (np. w Osieku, powiecie włoszczowskim).

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar PAWEŁ MAŁECKI

RPO podaje, że we wrześniu 2020 r. dyrektorzy generalni Komisji Europejskiej po uzyskanych przez marszałka odpowiedziach zwrócili uwagę, że mimo zapewnień władz lokalnych o niewiążącym charakterze rezolucji „nie można wykluczyć, iż mogą one stanowić potencjalną zachętę do zachowań dyskryminacyjnych”.

Grozi nam utrata pieniędzy?

Teraz według RPO sytuacja budzi niepokój ze względu na trwające negocjacje na temat Umowy Partnerstwa z Unią Europejską na lata 2021–2027, dotyczące inwestowania przez Polskę środków z funduszy unijnej polityki spójności.

Według Adama Bodnara „Komisja Europejska stoi na stanowisku, że pięć Instytucji Zarządzających, które przyjęły uchwały »przeciwko ideologii LGBT« lub »Samorządowe Karty Praw Rodziny«, nie jest zdolnych do zagwarantowania horyzontalnej zasady niedyskryminacji w implementacji funduszy unijnych”. „Do wymienionych w tym kontekście instytucji należy także, co stwierdzam z przykrością, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, w związku z przyjęciem przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego uchwały o przeciwdziałaniu »ideologii LGBT«” – pisze do marszałka Bętkowskiego RPO.

Powołuje się na dokumenty z przebiegu negocjacji, do których dotarły organizacje społeczne.

RPO domaga się wyjaśnień

Bodnar apeluje o uchylenie uchwał „anty-LGBT” i podjęcie działań w celu „wdrożenia instrumentów, które realnie i aktywnie przeciwdziałać będą aktom dyskryminacji w toku wydatkowania unijnych funduszy”.

Prosi marszałków pięciu województw o wyjaśnienia.

Kielce, 29.04.2021. Prezentacja Marszałkowskiej Orkiestry Dętej Województwa ŚwiętokrzyskiegoKielce, 29.04.2021. Prezentacja Marszałkowskiej Orkiestry Dętej Województwa Świętokrzyskiego Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta

Marszałka Andrzeja Bętkowskiego pyta m.in.: „Jakie działania podjął lub planuje podjąć w celu weryfikacji, czy środki finansowe unijnej polityki spójności są i będą wydatkowane w sposób zgodny z zasadą niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla ich województwa?”.

Marszałek województwa świętokrzyskiego już w zeszłym roku przekonywał, że jego zdaniem uchwała „nie wywiera żadnego wpływu na przepisy i zasady regulujące” wdrażanie unijnych programów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułListkiewicz: wśród powołanych brakuje mi Adriana Mierzejewskiego
Następny artykułTo polskie miasto jako pierwsze wprowadza bonusy dla zaszczepionych