W domowych szufladach, pudłach i piwnicach przechowujemy coraz większe ilości elektrośmieci. Wraz z nastaniem porządków, ponad jedna piąta z nas robi to w sposób zagrażający środowisku.
To ustalenia z ostatniego raportu firmy badawczej GFK, która przeprowadziła badanie na zlecenie Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Elektro Eko. W sondażach Polacy odpowiedzieli na pytanie, jak oceniają swoją wiedzę na temat pozbywania się elektrośmieci. Zaledwie 40 proc. ankietowanych pozbywa się sprzętów świadomie, nie zagrażając przy tym środowisku.
Gdzie w Gorlicach można oddać elektrośmieci?
Jest to bardzo prosta czynność. Wystarczy poszukać w internecie skupu urządzeń elektronicznych, które zajmują się przyjmowaniem wszelkiego typu odpadków urządzeń elektronicznych. Okazuje się, że można jeszcze przy tym odzyskać trochę kasy, bo niektóre z nich skupują wybrane sprzęty za pieniądze. Poza tym przyjmują mniej wartościowe odpady bez ograniczeń, ale już za darmo. Można w nich pozbyć się takich rzeczy, jak iphony, pecety, TV, kuchenki mikrofalowe, zamrażarki, ekrany, suszarki, pralki, malaksery, grzałki, wentylatory, urządzenia depilujące oraz multum innych.
Poza skupowaniem elektroniki, tego charakteru jednostki przyjmują też rzeczy kwalifikowane jako elektrozłom, jak również elektrośmieci. To znaczy, że z łatwością można u nich pozostawić także funkcjonującą i uszkodzoną elektronikę. Jeżeli masz w swoim bloku lub instytucji akcesoria elektroniczne, jakich zamierzasz się wyzbyć – koniecznie odwiedź skupy złomu elektronicznego tudzież elektrośmieci pracujące w Gorlicach. Zobacz jakie przypuszczalne sumy możesz uzyskać za najchętniej skupowaną elektronikę.
Źródło tabeli: skupy-zlomu.pl
Rośnie lawinowo ilość elektrośmieci
Z ostatniego dostępnego raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w 2018 roku produkcja elektrośmieci w Polsce wynosiła ok. 200 tys. ton rocznie. Te dane są już nieaktualne. Szacujemy, że w 2021 roku był to już poziom ok. 560 tys. ton.
Wynika to m.in. z tego, że o ile jeszcze w 2015 roku mieliśmy średnio 15 urządzeń elektrycznych i elektronicznych w każdym gospodarstwie domowym, o tyle w tej chwili jest ich już ponad 30, więc wzrost jest bardzo szybki. Z drugiej strony skraca się cykl życia tych produktów, tzn. stać nas na częstszą wymianę sprzętu na lepszy, nowocześniejszy, zużywający mniej wody i energii – mówił Grzegorz Skrzypczak, prezes Elektro Eko, w rozmowie z Newserią.
Robimy to nielegalnie…
Aż 51 proc. uczestników sondażu przyznało, że w ich domach znaleźć można nieużywane już urządzenia elektryczne i elektroniczne. Co chomikujemy najczęściej? Aż 13 proc. uczestników badania wskazało telefony komórkowe. Dalej są telewizory i czajniki elektryczne (po 9 proc.) oraz żelazka (8 proc.), odkurzacze (7 proc.), lodówki i pralki (po 5 proc.). W końcówce rankingu znalazły się: tostery, kosiarki, susz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS