A A+ A++
Pomysł zmiany nazwy pojawił się podczas konsultacji społecznych dotyczących przyłączenia Góry Ropczyckiej do Sędziszowa Młp. Chodzi o powrót do historycznej nazwy miejscowości, czyli Góra Królewska.  
Uzasadnienie zmiany nazwy

W czasie wspomnianych konsultacji spośród 122 obecnych tylko 1 osoba była przeciwko zmianie nazwy, a 17 osób wstrzymało się od głosu. Dlatego 19 lutego na sesji została podjęta uchwała rozpoczynająca procedurę zmiany nazwy miejscowości z Góra Ropczycka na Góra Królewska. Burmistrz zmianę nazwy uzasadnia tym, że pierwotnie ta miejscowość nosiła nazwę Góra i była własnością królewską, dlatego by odróżnić ją od innych Gór otrzymała drugi człon Królewska. Dopiero zaborcze władze austriackie zmieniły drugi człon nazwy na Ropczycka (ze względu na położenie w powiecie ropczyckim). 

Konsultacje społeczne

W związaku z tym 1 marca zostały przeprowadzone kolejne konsultacje społeczne, tym razem dotyczące zmiany nazwy. Ostatnie głosowanie nie było tak jednoznaczne jak przy pierwszych konsultacjach, gdzie praktycznie 100 % obecnych było za! Na ostatnich konsultacjach w sprawie nazwy:

  • 44 os. ZA zmianą nazwy,
  • 21 os. było przeciw,
  • 16 os. wstrzymało się.

Na najbliższej sesji już 19 marca zmiana nazwy zostanie poddana głosowaniu przez radnych ale to tylko formalność skoro większość obecnych mieszkańców Góry Ropczyckiej było ZA zmianą nazwy na Góra Królewska – mówi burmistrz Sędziszowa Młp.

Co dalej?

Jeśli rada zaopiniuje pozytywnie, to do końca marca musi złożyć stosowny wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji o zmianę nazwy miejscowości. Składa się go na ręce wojewody. Jeżeli minister wyrazi zgodę, to zmiana nazwy będzie od 1 stycznia kolejnego roku.

Jakie konsekwencje wynikają ze zmiany nazwy?

Zmiana nazwy miejscowości wiąże się z kosztami głównie dla samorządu, ale niektóre kwestie dotkną też bezpośrednio mieszkańców, zwłaszcza przedsiębiorców. Koszty są związane m.in. z wymianą pieczęci, szyldów, tablic np. na szkole. Mieszkańcy nie powinny ponosić kosztów wymiany dokumentów, zresztą wydanie dowódu osobistego i tak jest bezpłatne a w nowych dowodach nie ma adresu. A o bezpłatną wymianę dowodu rejestracyjnego postara się gmina. Jednak zmianę adresu trzeba zgłosić do pracodawców i wszystkich instytucji. Niektórym jednostkom gmina zgłosi zmianę w imieniu wszystkich mieszkańców np. do zakładu komunalnego czy gazownictwa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZbliża się kolejna akcja poboru krwi
Następny artykułAmbulans Fundacji Ronalda McDonalda w Zawichoście 17 marca !