Osoby budujące dom zazwyczaj chcą mieć w nim garaż. Już na etapie projektu konieczne jest podjęcie decyzji, czy będzie to garaż wolnostojący, czyli osobny budynek, czy też ma on być przyłączony do budynku i stanowić jego integralną część. Decydując się na to drugie rozwiązanie, warto poznać jego wady i zalety oraz wybrać taki projekt domu, w którym garaż w bryle budynku będzie dobrze wpasowany.
Zalety garażu w bryle budynku
Garaż wpisany w bryłę budynku to przede wszystkim wygoda dla mieszkańców. Rozwiązanie to jest praktyczne w niepogodę, ponieważ aby wsiąść do samochodu, nie trzeba wychodzić na dwór, moknąc, a buty pozostaną czyste. Bezpośrednie połączenie garażu z domem sprawia, że wnoszenie zakupów jest wygodniejsze, a ponadto łatwiejsze będzie utrzymanie czystości w domu, gdyż błoto i piach nie zostanie wniesione bezpośrednio do pomieszczeń mieszkalnych.
Wybór garażu wpisanego w bryłę budynku oznacza niższe koszty budowy. Związane jest to z faktem, że część garażowa i mieszkalna mają wspólną ścianę (lub ściany) oraz zadaszenie, zatem zużycie materiałów budowlanych jest mniejsze niż przy garażu wolnostojącym. Łatwiejsze jest też doprowadzenie do garażu koniecznych instalacji. Warto zauważyć, że ciepło przedostające się do garażu przez ściany domu eliminuje konieczność ogrzewania tego pomieszczenia. Sprawa to, że mniejsze są także koszty utrzymania.
Argumentem przemawiającym za garażem zintegrowanym z budynkiem jest również oszczędność powierzchni działki. Ma to znaczenie szczególne w przypadku, gdy inwestor dysponuje niezbyt dużą powierzchnią, a chciałby na niej zmieścić również ogród czy plac zabaw dla dzieci.
Wady garażu zintegrowanego
Garaż w bryle budynku ma również pewne wady. Podczas budowy takiego pomieszczenia konieczne jest wykonanie odwodnienia, ponieważ woda z kół i podwozia, która pojawi się na podłodze, musi być odprowadzana poza obręb garażu. Ważna jest też dobra wentylacja, aby spaliny samochodowe były efektywnie usuwane. Kolejną wadą takiego rozwiązania jest ograniczenie powierzchni użytkowej samego domu. Drzwi łączące garaż z częścią mieszkalną muszą być szczelne, aby zapachy nie dostawały się do domu oraz aby ciepło przez nie uciekało.
Jaki projekt wybrać?
Wybierając projekt, warto zwrócić uwagę na wymiary garażu. Przepisy stanowią, że minimalne wymiary wewnętrzne garażu jednostanowiskowego wynoszą 2,3 m x 5 m. Odległość od ściany do boku samochodu powinna wynosić przynajmniej 0,5 m, a odległość od garażu do najbliższego okna nie może być mniejsza niż 1,5 m. Wymiary garażu powinny być uwarunkowane nie tylko liczbą samochodów i ich wymiarami, ale również uwzględniać możliwość swobodnego wyjścia z auta, wypakowania zakupów oraz zakładać miejsce do przechowywania dodatkowych akcesoriów – w każdym garażu przyda się bowiem dodatkowe miejsce, np. na narzędzia samochodowe czy rowery.
Nad pomieszczeniem może zostać zaprojektowana dodatkowa sypialnia z niewielką, funkcjonalną garderobą. W domach o większym metrażu można wykorzystać tę przestrzeń w zupełnie innym celu, na przykład urządzić tam pokój do ćwiczeń czy kino domowe. Wybierając projekt domu, należy także zwrócić uwagę na, do jakiego pomieszczenia wchodzi się, opuszczając garaż. Optymalną opcję stanowi wyjście z garażu do przedsionka lub pomieszczenia gospodarczego. Staja się one wówczas „śluzą”, która chroni pokoje mieszkalne przed zanieczyszczeniami i zapachami z garażu. Równocześnie takie rozwiązanie pozwala na stworzenie bariery termicznej ograniczającej straty ciepła z pokojów. Poszukując projektu domu z garażem w bryle budynku, warto zajrzeć na stronę DomoweKlimaty.pl.
Budowa domu wiąże się z dużymi kosztami. Jednak już na etapie projektowania można próbować je obniżyć. Warto zaznajomić się również z inną publikacją: „Jak obniżyć koszty budowy domu na poziomie kosztorysu – 5 cennych rad“. Garaż w bryle budynku to dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią wygodę. Pozwoli on dojść do samochodu wprost z domu, bez konieczności zabierania parasola, gdy pada deszcz. Ponadto, wszystkie zakupy z samochodu w łatwy sposób będą mogły zostać przeniesione bezpośrednio do części mieszkalnej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS